Z przyjemnością prezentujemy kolejną edycję „Purpurowego Informatora”, w którym przybliżamy temat ryczałtu estońskiego. Estoński CIT w 2022 r. cieszył się rosnącym zainteresowaniem, a obecnie - po dalszych modyfikacjach przepisów - atrakcyjność tego modelu opodatkowania wciąż pozostaje na wysokim poziomie.

Dotychczas w 2022 r. jego wyboru dokonało prawie 8 tys. podatników i dochodzą do nas sygnały, że wielu kolejnych zdecyduje się na to rozwiązanie w 2023 r. Jak pokazała praktyka stosowania nowych przepisów, występowało wiele niejasności w ich interpretacji. Ustawodawca dostrzegł potrzebę wyeliminowania części z nich w drodze zmian w przepisach, które częściowo już obowiązują, bądź zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Pomimo tych modyfikacji, podtrzymujemy naszą pozytywną ocenę „estońskiego CIT”. Naszym zdaniem, jest to niezwykle atrakcyjny i przyjazny model opodatkowania.

Zgodnie z uchwalonymi zmianami przepisów na przełomie 2022/2023:

  • podatnicy będą mieli również nowy termin zapłaty ryczałtu od podzielonego zysku i rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto;
  • wydatki na samochody służbowe użytkowane przez pracowników w sposób mieszany będą uważane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, od których należny będzie podatek ryczałtowy.

Informator oparty jest na uchwalonej ustawie z dnia 7 października 2022 r. obejmującej tzw. Polski Ład 3.0.

Zapraszamy do lektury raportu. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wnioski przyczynią się do podjęcia przez Państwo korzystnych decyzji biznesowych.

Purpurowy Informator „ Estoński CIT” realną szansą na brak opodatkowania sprawdź, czy możesz zyskać

Przewodnik dla podatników dotyczący ryczałtu od dochodów spółek systemu opodatkowania CIT z uwzględnieniem zmian w przepisach od 2022 i 2023 r.

Pobierz

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Estoński CIT: wdrożenie i kalkulator

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.