Licencja typu end-user a WHT
Licencje typu end-user co do zasady nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT) na podstawie art. 21 ust. 1 Ustawy CIT, bowiem nie dochodzi do przeniesienia na nabywcę praw do używania praw autorskich lub praw pokrewnych. Licencjobiorca nie jest upoważniony do dalszego rozpowszechniania oprogramowania, udzielania dalszych sublicencji lub dokonywania modyfikacji oprogramowania (np. tworzenia nowych wersji, updatów). Licencja end-user dotyczy korzystania z przedmiotu licencji we własnym zakresie, bez możliwości dalszego jego udostępniania czy sublicencjonowania.
W celu zidentyfikowania, czy należności z tytułu udzielonej licencji podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła należy szczegółowo przeanalizować warunki udzielonej licencji i ustalić jakie dokładnie prawa uzyskuje licencjobiorca oraz w jaki sposób zamierza nabyte oprogramowanie wykorzystać. Co jeśli bowiem co do zasady licencję podatnik zamierza wykorzystywać do własnych potrzeb, ale jej wykorzystanie wpływa na generowanie przychodów?
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Czy komercyjne wykorzystywanie oprogramowania podlega opodatkowaniu WHT?
Organy podatkowe zwracają uwagę, że z licencją typu end-user mamy do czynienia, gdy nie pozwala ona na wykorzystywanie przedmiotu licencji w celach komercyjnych (zarobkowych).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajmuje dość rygorystyczne stanowisko (m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2023 r. 0111-KDIB1-3.4010.423.2023.2.JKU), twierdząc, że jeżeli oprogramowanie zostało nabyte jako prawo do przetwarzania go w dalszej kolejności na cele realizacji projektów komercyjnych, z czego czerpane będą korzyści finansowe, powstaje co do zasady obowiązek naliczenia i pobrania podatku u źródła.
Rodzą się wątpliwości, jak należy interpretować warunek wykorzystywania oprogramowania na własne potrzeby, a kiedy mamy już do czynienia z komercyjnym wykorzystywaniem licencji, która podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Z analizy interpretacji indywidualnych wynika, że wykorzystywanie nabytej licencji we własnym zakresie jest interpretowane ostatnio bardzo wąsko.
Ważny fragment
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej działalnością komercyjną podlegającą opodatkowaniu WHT jest również osiąganie przychodów w postaci świadczonych usług w oparciu o nabywane licencje na oprogramowanie.
Mając na uwadze tak szeroką interpretację działalności komercyjnej w zakresie korzystania z oprogramowania, w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2024 r. 0111-KDIB1-2.4010.606.2023.2.END organ podatkowy stwierdził, że nabycie licencji na korzystanie z oprogramowania, które jest wykorzystywane w działalności polegającej na świadczeniu usług oznacza, że nie mamy do czynienia z wykorzystaniem licencji wyłącznie na własne potrzeby. Gdy w oparciu o nabyte licencje na oprogramowanie świadczone są usługi na rzecz innych podmiotów, uzyskując z tego tytułu przychody, zdaniem organu podatkowego, mamy do czynienia z wykorzystaniem komercyjnym nabywanych licencji.
Organ nie podzielił stanowiska przedstawionego przez wnioskodawcę, iż działalność komercyjna powinna być rozumiana jako prawo do odsprzedaży licencji innym podmiotom, udzielania sublicencji, wdrażania oprogramowania u innych podmiotów i inne podobne czynności. Tym samym organ podatkowy uznał, że nabycie licencji na oprogramowanie, za pomocą którego świadczone są usługi księgowe na rzecz innych podmiotów i uzyskiwane są z tego tytułu przychody, podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła.
Ważny fragment
Ani polskie przepisy Ustawy CIT ani umowy międzynarodowe czy komentarz do Modelowej Konwencji OECD nie definiują czy nawet nie dają dostatecznie precyzyjnych wskazówek jak interpretować komercyjne wykorzystanie licencji. Może to doprowadzić do dość dużej uznaniowości i swobody w ocenie kiedy należy pobrać podatek u źródła.
Pomimo nabycia zasadniczo licencji typu end-user, wykorzystywanie licencji w celach świadczenia za jej pomocą usług i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów może wiązać się z koniecznością obliczenia i pobrania podatku u źródła. Należy przyjrzeć się warunkom udzielonych już licencji, szczególnie tym, które służą do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów. Może okazać się, że istnieje ryzyko powstania zaległości podatkowej z tego tytułu.
AUTORKA: Paulina Mielcarz-Pawlak, Senior Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe
Czytaj więcej:
- Czy uzyskana opinia o stosowaniu preferencji WHT jest wciąż ważna?
- Znaczący wzrost liczby kontroli w zakresie podatku u źródła (WHT)
- Wypłata dywidendy do zagranicznego udziałowca – sprawdź obowiązki w podatku u źródła (WHT)
- Podatek u źródła – jakie należności podlegają WHT?
- Podatek u źródła – jak dochować należytej staranności i przygotować procedurę WHT?
- Podatek u źródła – pojęcie beneficjenta rzeczywistego
- Podatek u źródła – obowiązki w przypadku należności powyżej 2 mln PLN