1 stycznia 2018 roku będzie pierwszym dniem stosowania nowego Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 15 Przychody z umów z klientami. Spółki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z regulacjami międzynarodowymi będą musiały od tego dnia ujmować przychody według innych zasad. A jak postąpić z przychodami ze sprzedaży ujętymi we wcześniejszych sprawozdaniach sporządzonych według dotychczasowych zasad?
Wejście w życie w 2018 roku MSSF 15 Przychody z umów z klientami wiąże się z koniecznością ponownego przeanalizowania umów sprzedaży zawartych z klientami. Spółki będą musiały na nowo ustalić, w którym momencie i w jakiej kwocie należy ująć w sprawozdaniu przychody ze sprzedaży oraz związane z nimi koszty. Dla niektórych podmiotów oznacza to rewolucję w rachunku zysków i strat, zmiany w innych jednostkach nie będą wielkie.
Przygotowania do wdrożenia nowego standardu
Większość spółek przygotowując się do wdrożenia nowego standardu koncentruje swoją uwagę na jego wpływie na pierwszą pozycję rachunku zysków i strat w roku 2018 i kolejnych. Standard zawiera jednak również regulacje dotyczące przychodów, które jednostki zaprezentowały już w swoich sprawozdaniach finansowych w latach wcześniejszych.
Podmioty stosujące MSSF 15 po raz pierwszy mają możliwość wyboru jednej z dwóch metod przejścia:
- metoda pełnej retrospekcji: metoda retrospektywna, a więc wymagająca zastosowania nowych zasad do przychodów, które wystąpiły w okresach wcześniejszych, polegająca na tym, że przychody zaprezentowane w kolumnach z danymi porównawczymi w rachunku zysków i strat (sprawozdaniu z wyników i innych dochodów całkowitych) muszą zostać skorygowane, aby uwzględnić zmiany zasad,
- metoda częściowej retrospekcji: również metoda retrospektywna, a więc wymagająca zastosowania nowych zasad do przychodów, które wystąpiły w okresach wcześniejszych, ale niewymagająca korekty kwot w kolumnach z danymi porównywalnymi; wartość różnic wynikowych skumulowana do dnia 1 stycznia 2018 roku prezentowana jest tylko jako korekta zysków zatrzymanych w bilansie.