Dojazd pracownika do pracy nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy. Zapewnienie ułatwienia w tym zakresie ze strony pracodawcy realizuje cel prywatny (niewynikający ze stosunku pracy) pracownika, nie zaś gospodarczy pracodawcy.
Spółka chce odpłatnie lub nieodpłatnie udostępniać pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych. Dodatkowo rozważa powierzenie pracownikom samochodów służbowych w celu przechowania (parkowania) samochodów nocą i w dni wolne od pracy w miejscu zamieszkania pracownika. Zapytała, czy udostępnienie pracownikom samochodów w celu parkowania, w związku z czym pracownik dojeżdża z/do domu do/z pracy, oznacza, że Spółka świadczy usługę, którą należy opodatkować. Sama oceniła, że pracownik dojeżdża z miejsca pracy do miejsca zamieszkania i odwrotnie, w ramach obowiązku służbowego, co oznacza, że Spółka nie świadczy w tym zakresie usługi w rozumieniu Ustawy VAT.
W wydanej 16 czerwca 2014 r. interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443-358/14-2/EK Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że pracodawca udostępniając pracownikom samochody służbowe, z przeznaczeniem na dojazdy do pracy i z pracy, świadczy na ich rzecz usługę. Usługa ta służy celom prywatnym pracownika, gdyż to pracownik bez względu na odległość od miejsca pracy, ma zadbać o to, w jaki sposób „dostanie się” na ustaloną z pracodawcą godzinę. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi transportu do pracy. Jeżeli jednak dobrowolnie ułatwia dotarcie z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, poprzez przekazanie samochodu służbowego do wykorzystania w tym celu, niewątpliwie świadczy usługę na rzecz pracownika. Ponieważ określenie sposobu, w jaki pracownik stawia się do pracy, pozostaje poza sferą zainteresowań i obowiązków pracodawcy (jest to prywatna sprawa pracownika), to przekazanie samochodu na ten cel zaspokaja osobiste potrzeby pracownika.
Wobec tego odpłatne udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych (przejazdy z miejsca pracy do miejsca zamieszkania i odwrotnie), stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 Ustawy VAT i powinno być uwzględniane w podstawie opodatkowania odpłatnego udostępniania samochodu, stosownie do art. 29a ust. 1 tej Ustawy.