Branża IT może liczyć na preferencje podatkowe. Katalog ulg podatkowych dla przedsiębiorców zwiększył się od 1 stycznia 2022 r., bowiem do polskiego prawa został wprowadzony szereg zupełnie nowych preferencji, m.in. ulga na ekspansję, ulga na prototyp, czy ulga na robotyzację. Zwiększona została również atrakcyjność szeroko stosowanych ulg w polskich przedsiębiorstwach – na działalność badawczo-rozwojową (tzw. Ulga B+R) oraz IP Box.
Szeroki zakres ulg sprawia, że w praktyce większość firm prowadzących działalność w Polsce – w szczególności w branży IT- jest uprawniona do obniżenia wysokości swoich zobowiązań podatkowych. Niniejszy artykuł przedstawia potencjalne zastosowanie ulg podatkowych z praktycznymi przykładami dla podatników z branży IT.
Firmy z branży IT mogą skorzystać z następujących preferencji podatkowych:
- ulgi B+R
- ulgi IP Box
(…) działania realizowane w obrębie Działalności B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, m.in. z uwagi na to, że ukierunkowane są na pozyskiwanie nowej wiedzy, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie twórczych czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w różnych środowiskach testowych.
Zakres działań objęty wyżej przytoczoną interpretacją indywidualną jest bardzo szeroki. Procesy badawczo-rozwojowe wymagają odpowiedniego planowania i zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi, zarówno w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym.
Więcej na temat ulgi B+R: Czym jest ulga B+R?
Branża IT a ulga IP Box
Dodatkowo firmy z branży IT, które prowadzą działalność z zakresu bardziej zaawansowanej kategorii praw IP, do których wytworzenia wymagana jest specjalistyczna wiedza, mogą potencjalnie stosować obniżoną stawkę podatku w wysokości 5% (Ulga IP Box). Do tego typu działalności można zaliczyć m.in. tworzenie nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci innowacyjnego systemu logistycznego.
Potwierdza to przykładowo interpretacja indywidualna:
„Z uwagi na skalę i poziom skomplikowania, oprogramowanie tworzone przeze Wnioskodawcę znajduje się na granicy możliwości współczesnych technologii. W konsekwencji stosuje nowe, innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić spełnienie, przez tworzone przez siebie oprogramowanie, wymaganych celów. W ramach swojej działalności projektuje, tworzy i usprawnia interfejs użytkownika tak, aby był on możliwie najbardziej intuicyjny, innowacyjny i bezawaryjny, opierając się na najnowszych osiągnięciach w teorii prezentowania danych i budowy aplikacji webowych (takich jak: responsive web design, progressive web apps, server side rendering, single page application). Ponadto Wnioskodawca projektuje i tworzy współdzielone biblioteki wg najlepszych wzorców projektowych, które można uznać za niezależne programy komputerowe mogące sprawne działać w warunkach ogromnej ilości danych.”
Organ podatkowy na pytanie dotyczące możliwości skorzystania przez podatnika z ulgi IP Box uznał wówczas, że podatnik będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku do osiągniętego dochodu, ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Więcej na temat ulgi IP Box: Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box)
Obecnie obowiązujące ulgi podatkowe pozwalają na zaoszczędzenie wysokiej kwoty podatku i tym samym zyskanie strategicznej przewagi nad konkurencją. Warto natomiast pamiętać, że ulga podatkowa jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z tego też względu, w przypadku czerpania korzyści z tytułu ulg, należy również pamiętać o spełnieniu wszelkich obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów w tym zakresie.