Wypłaty zysków ze spółki komandytowej będą zwolnione z opodatkowania, ale warunek dwóch lat liczony będzie w sposób zaskakujący i niekorzystny dla podatników – wynika z nowej wykładni Ministerstwa Finansów.

Organy podatkowe zaczęły wydawać wyczekiwane interpretacje indywidualne, odnosząc się do możliwości zastosowania tzw. zwolnienia dywidendowego dla wypłat zysków ze spółek komandytowych w nowym stanie prawnym. Zgodnie z przewidywaniami i dotychczasowymi wypowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Finansów, organy podatkowe potwierdziły możliwość stosowania zwolnienia z opodatkowania. Okazuje się jednak, że w sposób zaskakujący i niekorzystny interpretowany jest warunek dwuletniego posiadania praw udziałowych w spółce komandytowej. Organy podatkowe uznają bowiem, że termin ten należy liczyć dopiero od momentu uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika.

Niekorzystna wykładnia zaprezentowana przez MF z pewnością będzie budziła kontrowersje, a dla części grup kapitałowych, mających w swoich strukturach spółki komandytowej, może to oznaczać konieczność wstrzymania bądź rewizji planów w zakresie relokacji praw udziałowych, konsolidacji spółek, czy też przekształcenia spółek komandytowych.

Spółki komandytowe podatnikami CIT

Wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych 1 stycznia lub najpóźniej 1 maja 2021 r. Przepisy przejściowe wskazują, że do wypłaty zysków uzyskanych do momentu uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika, stosuje się przepisy dotychczasowe, co powoduje brak opodatkowania wypłaty zysków. Nowe regulacje zrodziły natomiast od razu pytania o sposób opodatkowania wypłat zysków uzyskiwanych odpowiednio od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r.

Wypłaty zysków w ramach grup kapitałowych zwykle nie podlegają opodatkowaniu z uwagi na tzw. zwolnienie dywidendowe. Przykładowo, jeżeli spółka z o.o. wypłaca dywidendę swojemu wspólnikowi, którym jest inna spółka z o.o. i otrzymujący dywidendę posiadana co najmniej 10% udziałów przez okres co najmniej 2 lat, to wypłata dywidendy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Skoro ustawodawca zrównał zasady opodatkowania spółek komandytowych choćby ze spółkami z o.o. albo akcyjną, to naturalnym wydawałoby się, że wypłata zysków ze spółek komandytowych na rzecz wspólników, którzy również są podatnikami CIT, powinna móc podlegać tzw. zwolnieniu dywidendowemu.

Masz pytanie lub wątpliwość?

Nasz ekspert Grzegorz Szysz jest do Twojej dyspozycji.

Zwolnienie z opodatkowania wypłaty zysków ze spółek komandytowych – wątpliwości wokół interpretacji

Pomimo licznych głosów doradców podatkowych na etapie ekspresowych konsultacji społecznych, ustawodawca nie zdecydował się na sprecyzowanie przepisów na etapie prac legislacyjnych. W efekcie, pojawiły się poważne wątpliwości co do tego, czy w ogóle a jeśli tak to na jakich zasadach, pod jakimi precyzyjnie warunkami mają być zwolnione z opodatkowania wypłaty zysków ze spółek komandytowych na rzecz innych podatników CIT. Opublikowane na początku roku stanowisko Ministerstwa Finansów, które brzmiało:

Stanowisko Ministerstwa Finansów z dnia 3 lutego 2021 r. w odpowiedzi na interpelację nr 17368 Pani poseł Jadwigi Emilewicz w sprawie zmian w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasad opodatkowania podatkiem dochodowym wypłacanych przez te spółki zysków na rzecz ich wspólników (sygn. DD5.054.7.2021); stanowisko Ministerstwa Finansów z dnia 18 stycznia 2021 r. (sygn. DD5.054.3.2021). Należy również zauważyć, że zwolnienie określone w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT stanowi implementację dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (Dz. U. UE L z 2011 r. Nr 345/8)]

wskazywało na przyjęcie wykładni korzystnej dla podatników potwierdzającej stosowanie tzw. zwolnienia dywidendowego. Teraz znajduje to potwierdzenie również w interpretacji indywidualnej np. interpretacja z 29.04.2021 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.71.2021.2.AK.

Skorzystaj z naszych usług w zakresie: Doradztwo podatkowe przy połączeniach i przekształceniach
Dowiedz się więcej

Zwolnienie z opodatkowania a „warunek dwóch lat” – niemiła niespodzianka dla podatników

Jednym z warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania jest posiadanie co najmniej 10% praw udziałowych przez nieprzerwany okres minimum 2 lat. Wydawać by się mogło, że warunek dotyczący 2 lat nie powinien budzić wątpliwości i jest prosty do obiektywnej weryfikacji. Nic bardziej mylnego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej przez siebie interpretacji wskazuje, że w jego ocenie okres posiadania praw udziałowych należy w spółce komandytowej liczyć dopiero od momentu uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT, tj. zwykle od 1 stycznia albo 1 maja 2021 r., a nie od faktycznego nabycia udziału w spółce komandytowej.

Dla części spółek komandytowych funkcjonujących w ramach grup kapitałowych będzie to oznaczało, wbrew przyjmowanym założeniom, brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przy wypłatach zysków w kolejnych dwóch latach gdy planowane jest zbycie praw udziałowych w spółce komandytowej, czy też chociażby w przypadku bardzo często realizowanych obecnie przekształceniach spółek komandytowych w spółki jawne czy też spółki kapitałowej.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Doradztwo podatkowe przy połączeniach i przekształceniach

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.