[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na rynkach wschodnich, bądź we współpracy z podmiotami z tych regionów, z uwagi na aspekty prawne, jak również moralne, często zostali zmuszeni do zawieszenia lub zakończenia utrzymywanych od wielu lat działań biznesowych i relacji gospodarczych z partnerami biznesowymi z Rosji lub Białorusi.
Badanie przeprowadzone dla Grant Thornton w ramach International Business Report pokazuje jednak, że duża część przedsiębiorców, mimo przewidzianych przez polskiego ustawodawcę wysokich kar za naruszenie przepisów sankcyjnych (m. in. kary pozbawienia wolności od lat 3, czy też kary finansowej do 20mln zł), nie podjęło żadnych działań mających na celu zidentyfikowanie, a następnie zminimalizowanie ryzyka w tej materii.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajową Administrację Skarbową, do połowy października 2022 r. nie zostało wszczęte żadne postępowanie dotyczące nałożenia kary za naruszenie zakazu udostępniania środków finansowych podmiotom znajdującym się na listach sankcyjnych. Działania władz państwowych ograniczone zostały zatem w praktyce na ten moment wyłącznie do kontroli celnych, mających na celu ograniczenie handlu towarami objętymi sankcjami.