Jedną z najczęstszych przyczyn podziałów spółek oraz transakcji aportowych jest chęć dywersyfikacji ryzyk, w tym dążenie do oddzielenia bardziej ryzykownych obszarów działalności od tych, które charakteryzują się większą stabilnością i bezpieczeństwem. Genezą mogą być również potrzeby związane z pozyskaniem finansowania, realizacją wspólnych przedsięwzięć z innymi podmiotami, większą przejrzystością struktury i przepływów finansowych, zmianami na płaszczyźnie zarządczej, czy też zwyczajnie jest to naturalny efekt rozwoju poszczególnych obszarów biznesowych.
Chcąc wyodrębnić część biznesu z danej spółki, zachowując jednak nad nim kontrolę, dotychczas trzeba było kierować uwagę w stronę transakcji aportowych. Tymczasem, z uwagi brak zasady sukcesji towarzyszącej aportom, nie zawsze było to rozwiązanie opłacalne i możliwe do wdrożenia. Rozwiązaniem minimalizującym ograniczenia napotykane przy realizacji transakcji aportowych może być nowy sposób podziału, jakim jest podział przez wyodrębnienie.
Co się w praktyce pod tym kryje? Jakie są konsekwencje realizacji takiego procesu? W jakich okolicznościach może być to atrakcyjne rozwiązanie? Zapraszamy do lektury Purpurowego Informatora.
Czym jest podział przez wyodrębnienie? Jakie są jego skutki? Czy i kiedy warto realizować taki proces?