fbpx

Treść artykułu

„Apteka dla aptekarza” dalej odciska swoje piętno na rynku. Od początku 2018 r. ubyło już 700 aptek, a kolejne 70 zawiesiło działalność – wynika z II edycji raportu „Rynek apteczny w Polsce” przygotowanego przez Grant Thornton.

Ostatnie dwie dekady to okres silnego rozwoju rynku aptecznego w Polsce. W latach 2001-2017 rocznie przybywało w Polsce po kilkaset aptek. Ten „apteczny” boom skończył się jednak w 2018 roku, czyli po wejściu w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego zwanej w mediach „Apteką dla aptekarza”. Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, w samym I półroczu 2019 r. ubyły w Polsce 242 apteki, a 70 miało na koniec czerwca 2019 r. zawieszoną działalność. Łącznie od początku 2018 r. liczba aktywnych aptek skurczyła się więc o prawie 0,8 tys. podmiotów i wynosiła w połowie 2019 r. niespełna 14,5 tys.

Sprawdź Due Diligence Grant Thornton

Co ciekawe, niemal dwa lata po reformie liczba zamknięć nowych aptek pozostała na poziomie zbliżonym do średniej z poprzedzających ten okres 12 miesięcy, czyli zarówno w ostatnim roku (lipiec 2018 – czerwiec 2019) jak i poprzednim (lipiec 2017 – czerwiec 2018) zamykanych było po około 50 aptek miesięcznie. Tymczasem przeciętna liczba otwarć silnie spadła – w czerwcu 2019 roku średnia 12-miesięczna wyniosła 14 otwarć w miesiącu, wobec 37 otwarć rok wcześniej. To sugeruje, że wpływ apteki „Apteki dla aptekarza” na rynek apteczny w Polsce objawia się w znacznie większym stopniu poprzez utrudnienie właścicielom aptek uruchamiania nowych placówek niż poprzez utrudnianie działalności aptekom już funkcjonującym.

Wykres. Zmiana liczby aktywnych aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w poszczególnych latach 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie rejestrymedyczne.csioz.gov.pl

Paweł Sobolak

Doradca w zespole Due Dilligence w Grant Thornton

Wprowadzona przez ponad rokiem nowelizacja Prawa farmaceutycznego – zgodnie z przewidywaniami branży – odciska silne piętno na rynku aptecznym. Po wieloletnim stałym przyroście nowych aptek trend się całkowicie odwrócił i od półtora roku obserwujemy wyraźny spadek tego typu placówek, co z jednej strony podnosi konkurencję w branży, ale z drugiej – zwiększa rentowność wielu aptek.

Jak będzie kształtował się rynek apteczny w Polsce w kolejnym roku? Czytaj więcej w II edycji raportu „Rynek apteczny w Polsce”.

Zobacz prezentację

Informacja prasowa

(.docx, Rozmiar: 186,34 KB)

AUTOR: Paweł Sobolak

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Due Diligence Zobacz wszystkie

Usługi Grant Thornton z obszaru: Fuzje i Przejęcia

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Najczęściej czytane