Chińska gospodarka spowolniła, ale nadal jest jednym z najbardziej perspektywicznych miejsc na biznesowej mapie świata. Z uwagi na zmiany zachodzące w Państwie Środka, rynek ten jest obecnie nawet bardziej atrakcyjny niż kiedykolwiek – wynika z raportu przygotowanego przez Grant Thornton i bank HSBC w ramach cyklu „Globalne Inspiracje”.

Chińska gospodarka jest największa na świecie? Zdania są podzielone, a punkt widzenia zależy od przyjętej miary. W ujęciu nominalnym w ciągu ostatnich 25 lat Państwo Środka awansowało z jedenastego na drugie miejsce, po USA. Dokonały ogromnego postępu gospodarczego: podczas, gdy w 2000 roku nominalna wartość chińskiego PKB stanowiła jedynie 13 proc. PKB USA, dziś wynosi 60 proc. W ujęciu parytetu siły nabywczej (PPP) Chiny są numerem jeden na świecie. Spór między zwolennikami każdej z tych miar trwa od dłuższego czasu i niewykluczone, że Chiny prędzej wyprzedzą USA pod względem nominalnej wartości PKB, niż skłócone strony dojdą do porozumienia.

Chińska gospodarka wzrosła w 2015 roku o 6,9 proc. Z jednej strony oznacza to osłabienie dynamiki  PKB z poziomów zbliżonych do 10 proc., które obserwowaliśmy jeszcze na początku bieżącej dekady. Z drugiej – 6,7-procentowy wzrost oznacza, że w ubiegłym roku chiński PKB zwiększył się o równowartość… całej tureckiej gospodarki (w ujęciu nominalnym). Taka dynamika sprawia, że Chiny nadal należą do najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, spośród dużych krajów (tych, których populacja wynosi przynajmniej 50 mln mieszkańców) w 2015 roku wyższy wzrost gospodarczy od Chin odnotowały jedynie Etiopia (10,2 proc.), Demokratyczna Republika Konga (7,7 proc.) i Indie (7,3 proc.). Gospodarka Państwa Środka wciąż rośnie też wyraźnie szybciej niż cała globalna gospodarka (3,5 proc.) i gospodarki rozwijające się (4,6 proc.), nie wspominając już o gospodarkach rozwiniętych (1,9 proc.).

 

Wzrost gospodarczy w Chinach, w krajach rozwijających się oraz w całej światowej gospodarce (rok do roku, w proc.)

Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

 

Według większości prognoz rynkowych, dynamika PKB w Chinach ustabilizuje się w najbliższych latach w okolicy 6-7 proc. Według ekonomistów banku HSBC, w 2016 i 2017 roku chińska gospodarka będzie rosła w tempie 6,7 proc. rocznie. Istotne wsparcie dla wzrostu może stanowić również konsumpcja prywatna. W 2015 roku wzrosła ona realnie o 10 proc., wobec 6,6 proc. w rok wcześniej i 6,5 proc. dwa lata wcześniej. Według prognoz HSBC, w 2016 roku konsumpcja zwiększy się o 9 proc., a w 2017 roku – o 8 proc. Wydatki mieszkańców Chin powoli przejmują od eksportu i inwestycji rolę silników, które pchają gospodarkę Państwa Środka do przodu.

Czytaj więcej w pełnym raporcie „Globalne Inspiracje: Chiński smok nadal potężny”:

Chiński smok nadal potężny

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Chiński smok nadal potężny

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.