Już 60 proc. polskich średnich i dużych firm ma problem z rekrutacją pracowników. Obecnie to już ich główna bariera w rozwoju – doskwiera firmom bardziej nawet niż biurokracja.

Dobra passa na rynku trwa w najlepsze – bezrobocie w ostatnich miesiącach notuje rekordowo niskie poziomy. O ile pracownicy mogą się cieszyć z tej poprawy sytuacji na rynku pracy, o tyle pracodawcom nie jest już do śmiechu. Ich problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy osiągają właśnie nienotowaną dotąd skalę.

Według badania Grant Thornton, już 60 proc. średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że ma „duży” bądź „bardzo duży” problem z rekrutacją pracowników. Jest to największy wynik w dziewięcioletniej historii badania. Dla porównania, kwartał wcześniej odsetek ten wynosił 46 proc., rok temu – 32 proc., a dwa lata temu – 20 proc. Problem braku rąk do pracy przestał być problemem na poziomie mikroekonomicznym, a stał się czynnikiem systemowym, obniżającym potencjał rozwojowy całej gospodarki.

Monika Smulewicz

Ekspert rynku pracy, Partner w Departamencie Outsourcingu

Polski rynek pracy cierpi od lat na strukturalne niedopasowanie, tzn. chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje rzadko odpowiadają potrzebom pracodawcy. Dlatego polskie firmy mają tak duże kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a teraz, kiedy koniunktura jest silna, ten problemem się dodatkowo nasila i staje się naprawdę istotną, wręcz systemową barierą w rozwoju polskich firm i całej gospodarki.

Wykres 1. Odsetek dużych i średnich firm w Polsce, które deklarują, że mają duży bądź bardzo duży problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników (w proc.)

Źródło: Badanie International Business Center przeprowadzone wśród 200 polskich średnich i dużych firm.

Co ciekawe, odkąd 9 lat temu Polska została włączona do globalnej ankiety Grant Thornton, polscy przedsiębiorcy jako główną barierę w rozwoju zawsze wskazywali biurokrację – zgłaszało ten problem zwykle około 50-60 proc. ankietowanych firm. W najnowszej edycji badania sytuacja się zmieniła – biurokracja po raz pierwszy została zdetronizowana. Obecnie polskim firmom bardziej od urzędniczej „papierologii” doskwierają problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Nawet brak zamówień czy utrudniony dostęp do finansowania jest rzadziej wskazywanym problemem w rozwoju niż sytuacja na rynku pracy.

Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton

Wykres 2. Odsetek średnich i dużych firm w Polsce, które deklarują, że dany czynnik jest „dużą” lub „bardzo dużą” barierą w ich rozwoju (w proc., dane z III kw. 2017 r.

Źródło: Badanie International Business Center przeprowadzone wśród 2o0 polskich średnich i dużych firm.

Pełna wersja raportu

(.pdf, Rozmiar: 304,26 KB)

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Firmom coraz mocniej brakuje rąk do pracy

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.