Ministerstwo Finansów opublikowało Metodykę mającą ułatwić podatnikom weryfikację dostawców, by nie zostać wplątanym w oszustwo podatkowe. Zagadkowa „należyta staranność” wreszcie nabrała realnych kształtów.
W ostatnich latach głośno było o sytuacjach, w których uczciwy podatnik karany był przez organy podatkowe za to, że nabył towary od podmiotu, który – jak się okazało – wyłudzał VAT. Fiskus tłumaczył, że skoro oszusta nie da się znaleźć, to obowiązek zapłaty podatku spoczywa na nabywcy, nawet jeśli działał w dobrej wierze. Podatnik ten nie dochował bowiem należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.
Problemem było to, jak definiować ową „należytą staranność”. Żeby wyjaśnić tę kwestię, Ministerstwo Finansów opublikowało dokument pt. „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Przedstawia ona okoliczności, w których organ podatkowy może zakwestionować dochowanie należytej staranności, a w konsekwencji zakwestionować prawo do odliczenia VAT. Czyli wskazuje typowe okoliczności, na jakie powinien zwracać szczególną uwagę nabywca towarów, aby wykluczyć ryzyko nabycia towarów wykorzystywanych do oszustwa lub nadużycia VAT.
Grant Thornton przedstawia raport „Jak nie dać się wkręcić w wyłudzenia VAT”, w którym nasi eksperci omawiają i komentują zalecenia Ministerstwa Finansów oraz podpowiadają, jak w świetle Metodyki powinien zachowywać się podatnik przy weryfikacji kontrahenta.
Zachęcamy do lektury:
Nie daj się wkręcić w wyłudzenie VAT
(.pdf, Rozmiar: 5,78 MB)