Spółki za pozostawienie zysku wypracowanego mogą odliczyć od dochodu 250 tys. zł. Zapomniane przez wielu podatników rozwiązanie, w związku z okresem zatwierdzania sprawozdań finansowych, nabiera obecnie realnego znaczenia dając wielu podmiotom wymierne oszczędności.

W 2019 roku wprowadzono w dalszym ciągu mało spopularyzowane w Polsce narzędzie mające być zachętą dla spółek do kumulowania kapitału, a zniechęcające do finansowania kapitałem obcym. Ustawodawca wprowadził możliwość odliczenia od dochodu podatników CIT – do pewnego stopnia – zysku pozostawionego w firmie. Przepisy, przewidują możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych hipotetycznych odsetek od kapitału własnego – kapitału zapasowego utworzonego z zysków i dopłat wniesionych do podatnika.

Ważny fragment

Limit odliczenia na ten rok to 250 tys. zł kosztów (co oznacza obniżenie należnego CIT o prawie 50 tys. zł). Dla dużych firm nie jest to duża kwota, ale biorąc pod uwagę praktycznie żaden wysiłek, jaki trzeba włożyć, aby po nią sięgnąć, wydaje się nie bez znaczenia.

Ze względu na wysoką stopę referencyjną, ten górny limit (250 tys. zł kosztów) jest możliwy do osiągnięcia w 2023 r. jeśli spółka zachowa w spółce nieco ponad 3 mln zł zysku lub więcej, albo wnieść dopłatę do kapitału (specyficzna forma dokapitalizowania spółek z o.o. bez naliczania odsetek). Jeśli spółka ma zysk 3 mln zł i wypłaci 1 mln zł dywidendy, w jej przypadku korzyść wyniesie 150 tys. zł. W przypadku grup kapitałowych korzyść jest jeszcze większa. Jeśli grupa składa się np. z 10 spółek i część z nich wypracowało zysk albo zrealizowało dopłaty, to może się okazać, że w ramach grupy poziom realnych oszczędności liczony będzie w setkach tysięcy złotych.

Po więcej szczegółów zapraszamy do najnowszej edycji naszego „Purpurowego Informatora”.

Purpurowy Informator Odsetki od kapitału własnego w kosztach uzyskania przychodu

Przewodnik dla podatników CIT dotyczący zasad zaliczenia do kosztów podatkowych „hipotetycznych” odsetek od kapitału własnego spółki. Aktualizacja na rok 2023.

Pobierz raport

WSPÓŁAUTOR: Marcin Szuflak, Doradca, Zespół Kancelarii Prawnej Grant Thornton

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Doradztwo podatkowe

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.