Jednak ze względu na fakt, że wytwarzanie energii elektrycznej w OZE jest działalnością reglamentowaną, przedsiębiorcy obawiają się, że zmiana formy prawnej może skutkować utratą istniejącej koncesji, która jest kluczowa dla prowadzonej działalności. Czy te obawy są rzeczywiście uzasadnione?
Instalacje OZE objęte obowiązkiem uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (dalej: „Prawo energetyczne”) koncesji wymaga każda działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii, z wyjątkiem mikroinstalacji, małych instalacji oraz instalacji wytwarzających energię wyłącznie z biogazu rolniczego (w tym w kogeneracji) oraz wyłącznie z biopłynów.
Należy jednak pamiętać, że dla małych instalacji, instalacji wytwarzających energię elektryczną wyłącznie z biogazu rolniczego (w tym w kogeneracji) oraz instalacji wytwarzających energię wyłącznie z biopłynów, istnieje dodatkowy obowiązek wpisu do odpowiednich rejestrów:
- rejestru wytwórców energii w małej instalacji, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki,
- rejestru wytwórców biogazu rolniczego, prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
- rejestru wytwórców biopłynów, prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacjach OZE a przekształcenie
Ważny fragment
W przypadku przekształcenia spółki obowiązuje zasada kontynuacji, co oznacza że spółka przekształcona pozostaje podmiotem koncesji, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu koncesji stanowi inaczej. Przekształcenie nie powoduje utraty koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji OZE, pod warunkiem, że spółka przekształcona (spółka powstała w wyniku przekształcenia) spełnia warunki niezbędne do uzyskania koncesji, określone w Prawie energetycznym.
Do tych warunków należą m.in.:
- posiadanie siedziby na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, EFTA – stron umowy o EOG lub Turcji;
- dysponowanie środkami finansowymi gwarantującymi prawidłowe wykonywanie działalności lub możliwość udokumentowania ich pozyskania;
- posiadanie odpowiednich możliwości technicznych niezbędnych do prawidłowego wykonywania działalności;
- zapewnienie zatrudnienia osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych;
- uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- brak zaległości w zapłacie podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Należy również pamiętać o szeregu innych wymogów przewidzianych w Prawie energetycznym, które musi spełniać spółka przekształcona, aby móc kontynuować działalność objętą koncesją.
Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacjach OZE a formalności związane z przekształceniem
Zmiana danych podmiotu wytwarzającego energię elektryczną w instalacji OZE w oparciu o uzyskaną wcześniej koncesję wymaga złożenia wniosku o zmianę koncesji w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
W związku z tym, że przekształcenie powoduje zmianę formy prawnej podmiotu oraz jego numeru KRS, konieczne będzie złożenie wniosku uwzględniającego te zmiany. Wniosek o zmianę koncesji jest rozpatrywany przez Prezesa URE, a obowiązek jego złożenia spoczywa na spółce przekształconej. Niedochowanie obowiązku w tym zakresie jest zagrożone karą pieniężną.
W przypadku małych instalacji należy zawiadomić Prezesa URE o zmianie danych zawartych w rejestrze, natomiast w przypadku instalacji wytwarzających energię elektryczną wyłącznie z biogazu rolniczego (w tym w kogeneracji) oraz wyłącznie z biopłynów, należy poinformować Dyrektora Generalnego KOWR.
W przypadku spółek z sektora OZE zajmujących się wytwarzaniem energii płynne przejście koncesji jest istotnym, ale nie jedynym elementem wymagających uwzględnienia w procesie przekształcenia. W toku procesu należy zwrócić uwagę również na inne, wymagające analizy zagadnienia, o czym więcej piszemy w artykule: Przekształcenie spółki – na co zwrócić szczególną uwagę? Dobre przygotowanie się do procesu przekształcenia i skorzystanie z pomocy profesjonalnych doradców pozwoli na sprawne przeprowadzenie przekształcenia, bez szkody dla prowadzonej działalności.
AUTOR: Adam Pospieszyński, Junior Associate w Zespole Kancelarii Prawnej Grant Thornton
Dowiedz się więcej: