Jakie są zadania biegłego rewidenta w odniesieniu do sprawozdania z działalności i raportu niefinansowego? Czego oczekuje audytor od spółki przygotowującej sprawozdanie ESG, a jak rolę audytora widzi nadzorca? Na ten temat Magdalena Raczek-Kołodyńska, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych rozmawiała z Pawłem Zaczyńskim, Dyrektorem Rozwoju Audytu, biegłym rewidentem w Grant Thornton.
Co biegli rewidenci robią z danymi niefinansowymi badając raport roczny?
Paweł Zaczyński: To zależy od zawartości raportu. Mamy do czynienia z trzema sytuacjami: po pierwsze kiedy mamy oświadczenie o informacjach niefinansowych, które jest częścią sprawozdania z działalności zarządu, po drugie gdy mamy odrębne sprawozdanie będące częścią sprawozdania rocznego, a trzecia sytuacja gdy jest oddzielny dokument, który nie jest częścią raportu rocznego, ale jest publikowany do 6 miesięcy (dla wybranych jednostek). Jeśli chodzi o pierwsze dwa przypadki prace biegłego rewidenta nie różnią się, bo jest to część badania sprawozdania rocznego. Biegły rewident wykona te same czynności, polegające na sprawdzeniu kompletności (zgodnie z wymogami z ustawy o rachunkowości). Biegły sprawdza też czy dodatkowa informacja jest zgoda ze sprawozdaniem finansowym, czy nie ma tam sprzeczności. Jest też część nieoczywista tego badania polegająca na sprawdzeniu spójności z informacjami pozyskanymi przez biegłego rewidenta podczas badania. Biegły może takie informacje pozyskać wykonując procedury audytowe, analityczne, analizę regresji w obszarze przychodów czy kosztów np. poprzez porównanie danych niefinansowych do danych finansowych. Czytelnik wyników badania jednak nie będzie wiedział o jakie informacje chodzi.
A co z raportem składanym później, nie razem z raportem rocznym?
Paweł Zaczyński: Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości taki raport powinien być sporządzany na moment sporządzenia sprawozdania z działalności, ale może zostać opublikowany do 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Biegły rewident wtedy tylko stwierdza czy taki raport został opublikowany czy nie, ale nie wykonuje żadnych procedur na takim raporcie. Niezależnie od każdego z przypadków – tego omawianego teraz i tych opisanych powyżej, biegły rewident nie daje zapewnienia o prawidłowości raportu o danych niefinansowych – stwierdza jedynie, że raport jest kompletny, spójny ze sprawozdaniem finansowym i innymi informacjami pozyskanymi podczas badania oraz stwierdza czy raport nie zawiera oczywistych błędów.