W 2021 r. model ryczałtowy opodatkowania spółek nie cieszył się znaczną popularnością, jednak począwszy od tego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Możemy być niemal pewni, iż w najbliższych miesiącach pojawi się znaczna liczba zapytań o stosowanie przepisów o ryczałcie.
Model ryczałtowy – argumenty przeciwko skorzystaniu z ryczałtu estońskiego
Często podnoszonym argumentem przeciwko skorzystaniu z ryczałtu już w 2022 r. jest fakt, iż przepisy o ryczałcie od dochodów spółek, nie mają utrwalonej linii ich interpretacji. Polscy podatnicy przyzwyczaili się już do tego, że interpretacja przepisów podatkowych może iść w nieprzewidywalnych kierunkach i z nieufnością podchodzą do nowych zagadnień.
Ryczałt w kształcie, który obowiązuje od 2022 roku, jest bowiem na tyle korzystnym rozwiązaniem podatkowym, iż podatnicy obawiają się, że „ryczałtowe eldorado” nie potrwa zbyt długo, a przepisy za chwilę ulegną zmianie na mniej korzystne, bądź ich interpretacja niemile ich zaskoczy, a oni będą musieli stosować model ryczałtowy przez pełen 4-letni okres.
Jednak kilka dotychczasowych interpretacji indywidualnych o stosowaniu przepisów o ryczałcie powinno częściowo uspokoić obawy, o ile podejdziemy do rozważań o korzyściach płynących z modelu ryczałtowego z chłodną kalkulacją.
Jak obliczyć estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Estoński CIT – czy jest dla mnie?
Warto przy tym zwrócić uwagę, iż obawy formułowane wobec przepisów o ryczałcie mogą się ziścić dla podatników stosujących model klasyczny, którzy również są bombardowani nieustannymi zmianami linii interpretacyjnych. Zmienność i niepewność są bowiem cechą polskiego systemu podatkowego które trudno wyeliminować. Jednakże w modelu ryczałtowym pula zagadnień potencjalnie przysparzających wątpliwości jest znacząco niższa niż w modelu klasycznym. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu korzystania z ryczałtu, podatnik może zadać sobie kilka pytań:
- Czy spółka i wspólnicy spełniają wszystkie warunki, aby móc rozpocząć korzystanie z ryczałtu? Jeśli nie, to jakie czynności muszą zostać wcześniej przeprowadzone?
- Czy z dużym prawdopodobieństwem spółka nie będzie miała problemów ze spełnienia warunków, aby utrzymać się w modelu ryczałtowym przez minimum 4 lata?
- Czy spółka przygotowuje się do przeprowadzenia reorganizacji lub szczególnych transakcji, które zablokowałyby czasowo możliwość skorzystania z ryczałtu bądź przeprowadzone w okresie ryczałtowym wiązałyby się z wystąpieniem opodatkowania bądź wypadnięciem z ryczałtu?
- Czy w spółce występują transakcje, które należałoby zakwalifikować do tzw. ukrytych zysków, bądź wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, które wpływałyby na efektywność podatkową tego modelu opodatkowania? Jeśli tak, to czy istnieje możliwość ich wyeliminowania?
- Czy występują wątpliwości w interpretacji przepisów, które warto by uprzednio zabezpieczyć w formie pozyskania interpretacji indywidualnej bądź poznać stanowisko KIS przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Rozważając skorzystanie z ryczałtu od dochodów spółek warto pochylić się więc nie tylko nad tym, ile możemy zaoszczędzić na podatku dochodowym tu i teraz, ale przeanalizować to rozwiązanie w sposób dogłębny i kompleksowy, biorąc pod uwagę kilkuletnią perspektywę.
Wątpliwości formułowane wobec korzyści płynących z modelu ryczałtowego nie są do końca nieuzasadnione, szczególnie te dotyczące ryzyka zmiany przepisów o ryczałcie w przyszłości. Jednak warto przy tym pamiętać, że przepisy podatkowe bądź ich interpretacje generalnie ulegają częstym zmianom w polskim systemie podatkowym. Skoro więc występuje możliwość skorzystania z tego rozwiązania, a osiągnięte raz korzyści raczej nie zostaną utracone, to nie martwmy się nadmiernie na zapas. W przyszłości do kolejnych zmian będzie trzeba się po prostu przygotować.
Podsumowanie:
- Przepisy o ryczałcie, podobnie jak cały system podatkowy, będą ulegały zmianie.
- Choć ryczałt jest zagadnieniem stosunkowo młodym zdążył już ulec znacznym zmianom służącym jego uatrakcyjnieniu począwszy od 2022 r.
- Warto już teraz rozważyć korzyści płynące z ryczałtu od dochodów spółek i pochylić się nad tym rozwiązaniem w sposób dogłębny i kompleksowy.
Wideo: Estoński CIT. Kto i kiedy może skorzystać?
Estoński CIT: Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r.
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?