[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
Pandemia, wojna w Ukrainie i skokowy wzrost kosztów sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw traci płynność. Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2022 roku liczba niewypłacalnych spółek (ogłaszających upadłość lub zmuszonych do przeprowadzenia formalnej restrukturyzacji) wzrosła do rekordowych 2739, czyli o 21% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Ryzyko upadłości w gospodarce znacząco rośnie. Przedsiębiorstwo może popaść w kłopoty finansowe nie tylko z powodów rynkowych (np. słabego popytu), lecz także stać się ofiarą zatoru płatniczego – czyli jedną z wielu wywracających się kostek domina – mimo że samo ma relatywnie zdrowe fundamenty. To oznacza, że zarządy firm powinny obecnie szczególną uwagę przykładać do ryzyka związanego z płynnością jego monitorowaniem, a także budowaniem systemu reagowania na ewentualne problemy, m.in. od strony formalno-prawnej.
Dlatego eksperci Kancelarii Prawnej firmy Grant Thornton oraz specjalizującej się w doradztwie restrukturyzacyjnym kancelarii Filipiak Babicz Legal sp.k., postanowili sprawdzić, w jakim stopniu członkowie zarządów firm w Polsce obawiają się ewentualnej upadłości oraz jaką mają wiedzę prawną w tym zakresie.
Wyniki badania wśród zarządów średnich i dużych firm w Polsce na temat ryzyka i skutków upadłości
Upadłość / restrukturyzacja spółki – dowiedz się więcej
- Upadłość czy restrukturyzacja? Dlaczego warto przygotować się do takiego wyboru?
- Jak przygotować się do restrukturyzacji?
- Upadłość spółki – jak się do niej przygotować?
- Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego wybrać?
- Jak wygląda postępowanie upadłościowe?
- Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości dla prowadzonego biznesu?