Jednym z wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć firmom w najbliższych latach będzie ESG (skrót od Environmental, Social and Corporate Governance), tj. nowy standard raportowania niefinansowego koncentrujący się na czynnikach zrównoważonego rozwoju. Raportowanie niefinansowe to istotna zmiana i szacuje się, że obejmie ona potencjalnie od 2024 roku blisko 50 tys. spółek w UE.
Opracowywane obecnie Unijne standardy raportowania czynników zrównoważonego rozwoju (ESRS – European Sustainability Reporting Standards) w czytelny sposób pokazują sposoby i zakresy raportowania danych, szczegółowo określając wymogi raportowania w poszczególnych obszarach:
- Ogólnych zasad raportowania (2 standardy)
- Środowiskowym (5 standardów)
- Społecznym (4 standardy)
- Ładu korporacyjnego (1 standard)
Jakkolwiek obecnie standardy są jeszcze konsultowane, to można założyć, że nie ulegną one dużym zmianom i w finalnym kształcie nie będą znacząco odbiegać od znanych nam dzisiaj projektów. Dają one bardzo szczegółowy pogląd na temat tego, w jaki sposób i w jakim zakresie przedsiębiorcy będą zobowiązani do raportowania swojej aktywności.
Eksperci Grant Thornton przygotowali podsumowanie najważniejszych informacji w zakresie standardów ESRS. Zaznajomienie się z nimi pozwoli na poznanie przyszłych zobowiązań w zakresie raportowania niefinansowego i odpowiednie wczesne przygotowanie firmy do zbierania stosownych informacji.
Zapraszamy do lektury.
Purpurowy informator
Potrzebujesz wsparcia w zakresie raportowania niefinansowego? Skontaktuj się z ekspertami Zespołu ds. ESG Grant Thornton:
- Maja Jabłońska, Counsel, T:+48 661 530 073, E: Maja.Jablonska@pl.gt.com
- Paweł Zaczyński, Associate Partner, T: +48 691 710 407, E: Pawel.Zaczynski@pl.gt.com
- Dawid Płaniak, Senior, Audyt, : T +48 885 553 407, E: Dawid.Planiak@pl.gt.com
- Alicja Bańczerowska, Junior Associate, T: +48 885 887 158, E: Alicja.Banczerowska@pl.gt.com
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady