Poniżej prezentujemy wpis, który został poświęcony zmianom w schemie JPK obowiązującej od stycznia 2022 r. Artykuł przedstawia zagadnienia istotne dla prawidłowego stosowania JPK w nowej schemie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przyczyni się do rozwiania wątpliwości oraz łatwiejszego zrozumienia JPK.
Podsumowanie:
- Nowa schema obowiązuje od stycznia 2022 r. i uwzględnia zmiany, które weszły w życie od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku.
- Zmiany odnoszą się głównie do oznaczeń GTU (zmieniono brzmienia przepisów dotyczących oznaczeń kodami) a także procedur (usunięto niektóre symbole oraz wprowadzono nowe symbole).
- Stosowane będą również zupełnie nowe pola, wcześniej niewystępujące jak np. TDataTP, P_540, P_540, P_660.
Najważniejsze zmiany w schemie JPK
Poniżej przedstawiamy w punktach najważniejsze w naszej ocenie zmiany w schemie JPK obowiązującej od stycznia 2022 r.
- TDataCzas – zaktualizowano definicje dotyczące okresów.
- TDataTP – pole występujące tylko w nowej schemie, dodano definicje okresów: data upływu terminu płatności lub dokonania zapłaty przy korekcie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, o której mowa w art. 89a ust. 1 i 4 Ustawy VAT.
- KodFormularza – w elemencie KodFormularza zmieniono atrybut kodSystemowy z „1” na „2” oraz wersjaSchemy z „1-2E” na „1-0E.”
- WariantFormularza – w elemencie WariantFormularza zmieniono atrybut WariantFormularza z „1” na „2”.
- KodFormularzaDekl – w elemencie KodFormularzaDekl zmieniono atrybut kodSystemowy z „21” na „22” oraz wersjaSchemy „1-2E” na „1-0E.”
- P_540 – nowy element dotyczący zwrotu podatku w terminie 15 dni na rachunek rozliczeniowy podatnika.
- P_560 – nowy element dotyczący zwrotu podatku w terminie 40 dni na rachunek rozliczeniowy podatnika.
- P_660 – nowy element dotyczący informacji dodatkowych – „Podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy VAT”.
- TDowoduSprzedaży / TDowoduZakupu – usunięto w typie danych opisy oraz dodano komentarz.
- GTU – zmieniono sposób oznaczeń z „01” – „13” na „GTU_01” – „GTU_13 oraz zmieniono brzemienia przepisów dotyczących oznaczeń kodami GTU_01 – GTU_13
- Procedury – usunięto opisy oraz dodano komentarz do elementów. Usunięto element SW, EE i MPP oraz dodano element WSTO_EE i IED.
- KorektaPodstawyOpodt – dodano datę upływu terminu płatności lub dokonania zapłaty.
- MPP – usunięto element „MPP” w nowej schemie.
Szczegółowe omówienie poszczególnych zmian JPK znajduje się w naszym nowym cyklu „Cykl artykułów dotyczących zmian w JPK”
Warto dodać, że zmiany dokonane przez ustawodawcę nie rozwiały wszystkich wątpliwości podatników. Podatnicy nadal często nie są pewni, czy wymagane oznaczenia powinny znaleźć zastosowanie w przypadku wystąpienia określonej transakcji. Dobrym wyjściem w takim przypadku jest wewnętrzne uregulowanie i usystematyzowanie wypełnienia poszczególnych elementów nowego JPK z uwzględnieniem prowadzonej przez podatnika działalności. Powinno to usprawnić prowadzenie przez podatnika biznesu oraz zabezpieczyć przed ewentualną kontrolą organu podatkowego. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Procedura JPK – dlaczego warto ją mieć?
Zmiany w nowej schemie JPK pozostają wyzwaniem dla podatników. Z uwagi na fakt, że Broszura informacyjna dotycząca struktury JPK_VAT z deklaracją wydana w czerwcu 2020 r. nie wyjaśnia w sposób kompleksowy wszystkich nurtujących podatników kwestii, może powodować to błędne wypełnianie poszczególnych elementów ewidencji, a tym samym narażanie się podatnika na sankcje. Wszystkie wątpliwe kwestie związane z przygotowywaniem i korygowaniem nowego JPK, najlepiej uporządkować w wewnętrznych regulaminach podatnika, np. poprzez Procedurę JPK.
Cykl artykułów dotyczących zmian w JPK składa się z poniższych artykułów:
- JPK – zmiany w oznaczaniu dowodów sprzedaży
- JPK – zmiany w symbolach GTU_01 – GTU_13
- JPK – nowe rodzaje procedur
- JPK – co z dobrowolnym oznaczeniem MPP?
- JPK – faktury uproszczone: czy trzeba wykazywać każdy paragon?
- Czy będzie nowa struktura JPK?
- Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonywanie obowiązków wynikających ze zmian JPK?