Dotychczas wyboru estońskiego CIT dokonało prawie 13 tys. podatników, a liczne grono przedsiębiorców przygotowuje się do wdrożenia tego modelu opodatkowania. W efekcie, jesteśmy przekonani, że czeka nad dalszy wzrost zainteresowania i popularności tego modelu, z którego wkrótce zaczną korzystać dziesiątki tysięcy firm. Jesteśmy wyposażeni już w pokaźną liczbę około tysiąca interpretacji indywidualnych wydanych przez Krajową Informację Skarbową, a także kilkadziesiąt wyroków sądów administracyjnych, które rozjaśniły już szereg wątpliwości interpretacyjne z którymi dotychczas mierzyli się przedsiębiorcy, księgowi i ich doradcy. Jak pokazuje praktyka stosowania przepisów o tzw. ryczałcie estońskim większość wątpliwości rozstrzygana jest na korzyść podatników, co zachęca kolejnych podatników do wdrożenia nowego modelu opodatkowania.
Mimo iż na razie nie są znane żadne kolejne zmiany w treści przepisów, które miały by wejść w życie od 2024 r., to nie możemy wykluczyć, iż na jesieni jeszcze może się to zmienić. Dotychczasowe zapowiedzi prasowe ze strony Ministerstwa Finansów sugerują dążenie do uatrakcyjnienia jeszcze tego rozwiązania.
Co istotne dla wielu polskich przedsiębiorców istotnym są zmiany związane z coraz popularniejszymi fundacjami rodzinnymi. Wbrew pierwotnym obawom, utworzenie fundacji rodzinnej nie eliminuje możliwości posiadania spółki korzystającej z estońskiego CIT, o ile to bezpośrednio fundator a nie fundacja kontrolują taki podmiot.
Zapraszamy do lektury raportu. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wnioski przyczynią się do podjęcia przez Państwo korzystnych decyzji biznesowych.
Przewodnik dla podatników dotyczący ryczałtu od dochodów spółek – systemu opodatkowania CIT na 2024 r.
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r.
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?