Rozpoczęcie korzystania z ryczałtu od dochodów spółek może nastąpić w dowolnym momencie roku. Nie trzeba czekać na początek kolejnego roku podatkowego (obrotowego), wynikającego z umowy spółki.
Ryczałt estoński jako korzystniejsza forma opodatkowania
Ryczał od dochodów spółek (zwany dalej: ryczałtem) wprowadzony został do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych już w 2021, jednakże od tego roku uległ znacznemu przeobrażeniu, co przełożyło się na uatrakcyjnienie tego modelu opodatkowania.
Co do zasady ryczałt stanowi, alternatywny względem klasycznego, model opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, w ramach którego podstawą opodatkowania nie jest dochód podatkowy, lecz wynik bilansowy. Ponadto, obowiązek podatkowy występuje dopiero, gdy wynik ten podlega wypłacie do wspólników. Dodatkowo efektywne opodatkowanie po stronie spółek, jak i ich wspólników pozostaje na niższym poziomie – w wysokości 20% (dla małych podatników) lub 25% (dla wszystkich pozostałych podatników).
Dodatkowe środki, pieniężne nieprzeznaczone na zapłatę podatku dochodowego, mogą zostać przeznaczone na rozwój i inwestycje. Co istotne, nie występują już limity przychodów, powyżej których należy zapłacić podatek ryczałtowy, ani nie występują minimalne obowiązkowe progi nakładów inwestycyjnych.
Termin rozpoczęcia korzystania z ryczałtu estońskiego
Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych. Zatem dla wielu podatników, dla których rok podatkowy zgodny jest z rokiem kalendarzowym, odpowiedni moment na podjęcie decyzji o wyborze modelu ryczałtowego opodatkowania podatkiem CIT przypada na styczeń.
Chociaż nie są znane oficjalne statystyki jak wielu przedsiębiorców zdecydowało się już od 1 stycznia br. na przejście na model ryczałtowy, zauważamy znaczne zainteresowanie tą formą opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że pozostałym podatnikom, którzy rozważają przejście na ryczałt, pozostało czekanie na rozpoczęcie kolejnego roku podatkowego, czyli do 1 stycznia 2023 r. Istnieje bowiem możliwość, by rozpocząć korzystanie z ryczałtu w dowolnym momencie roku kalendarzowego.
Jak obliczyć estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Obowiązki związane z rozpoczęciem korzystania z ryczałtu estońskiego
Spółki i wspólnicy zainteresowani rozpoczęciem korzystania z ryczałtu w trakcie roku, powinni dopilnować spełnienia kilku wymogów formalnych, do których należą:
- Zgłoszenie decyzji o wyborze ryczałtu do urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca, od którego przechodzą na opodatkowanie ryczałtem – przykładowo: wejście w ryczałt od maja oznacza, że do końca maja należy dokonać zgłoszenia;
- Zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem – przykładowo: wejście w ryczałt od maja oznacza, że na koniec kwietnia należy zamknąć księgi rachunkowe spółki;
- Dokonanie rozliczenia podatkowego za okres od początku bieżącego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych – przykładowo: wejście w ryczałt od maja oznacza, że ostatni rok podatkowy przed opodatkowaniem na zasadach ryczałtu będzie trwał od stycznia do kwietnia;
- Dokonanie kalkulacji korekty wstępnej i załączenie jej do rozliczenia rocznego;
- Złożenie przez wspólników spółki oświadczenia o posiadanych udziałach w innych spółkach lub podmiotach, z którymi spółka „ryczałtowa” przeprowadza transakcje i w których posiadają oni co najmniej 5% udziału w kapitale, do końca pierwszego miesiąca, od którego spółka rozpoczyna korzystanie z ryczałtu – przykładowo: wejście w ryczałt od maja oznacza, że do końca maja wspólnicy powinni przekazać spółce stosowne oświadczenie;
- Dokonanie odpowiednich zmian w treści sprawozdania finansowego za ostatni okres sprzed opodatkowania ryczałtem.
Moment rozpoczęcia korzystania z ryczałtu pozostaje w gestii spółki i zasadniczo może to być dowolny moment w trakcie roku. Należy wówczas pamiętać o spełnieniu kilku wymogów formalnych, leżących, zarówno po stronie spółek, jak i jej wspólników, i wykonanie ich w odpowiednich terminach.
Podsumowanie:
- Ryczałt od dochodów spółek pozwala na efektywne obniżenie opodatkowania zysków spółek do 20% (dla małych podatników) lub 25% (dla wszystkich pozostałych podatników) i jego odłożenie w czasie do momentu, w którym zostanie podjęta decyzja o wypłacie zysków do wspólników.
- Rozpoczęcie korzystania z ryczałtu może nastąpić z początkiem roku podatkowego spółki, bądź w dowolnym momencie trwającego roku.
- Przejście z modelu klasycznego opodatkowania podatkiem dochodowym na model ryczałtowy wiąże się z koniecznością wypełnienia szeregu obowiązków formalnych, z zachowaniem odpowiedniej formy i terminów.
Wideo: Estoński CIT: Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Estoński CIT: Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r.
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?