Wprowadzane w pośpiechu zmiany w opodatkowaniu przychodów podatników do 26. roku życia zbierają właśnie swoje żniwo. MF i urzędy skarbowe różnie interpretują nowe przepisy, przez co podatnicy nie mogą poprawnie złożyć deklaracji w e-PIT.

Do dnia 31 stycznia płatnicy podatku zobowiązani są przekazać do urzędów skarbowych informacje o uzyskanych przychodach, tzw. PIT 11. Działy kadrowo-płacowe dwoją się i troją, by zdążyć na czas, szczególnie biorąc pod uwagę zupełnie nową wersję (25) formularza PIT 11, którą trzeba skonfigurować w oprogramowaniu kadrowo-płacowym. A tu bramki e-pit w US wykazują błędy i nie przejmują formularzy składanych za najmłodszych podatników. Na forach kadrowo-płacowych burze mózgów trwają od rana do nocy. Infolinia podatkowa rozgrzana do czerwoności.

Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton

Wszystko za sprawą odmiennej interpretacji zapisów wyjaśnienia do PIT 11 zawartych w rozporządzeniu MF z 12 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Kontrowersja dotyczy właściwego miejsca, w którym należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika do 26 roku życia, który nie złożył lub złożył w późniejszym terminie oświadczenie o zastosowaniu zwolnienia podatkowego.

Ważny fragment

System e-PIT, za pomocą którego przekazywane są do US deklaracje i informacje podatkowe, został skonfigurowany odmiennie do sposobu, w jaki płatnicy skonfigurowali swoje formularze w systemach kadrowo-płacowych, a co ciekawe również zupełnie odmiennie od stanowiska Ministerstwa Finansów.

Krajowa Infolinia Podatkowa udziela informacji zgodnie z wytycznymi US i konfiguracją e-PIT. Urzędnicy US dzwonią do płatników z żądaniem sporządzenia korekty. Ministerstwo Finansów w indywidualnych stanowiskach zaprzecza natomiast stanowisku KIS, a zdezorientowani płatnicy nie wiedzą już, na czym stoją i jak poprawnie powinni wykazać przychody pracowników i zleceniobiorców uzyskane od 1 sierpnia 2019 r. i opodatkowane.

Wszyscy czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów i szczegółowy komunikat w tej sprawie, a do zakończenia akcji PIT i wystawienia, sprawdzenia oraz wysłania milionów formularzy PIT zostało zaledwie 16 dni.

Aktualizacja: O 17:10, 15 stycznia Ministerstwo Finansów wydało stanowisko zgodne z powyższą interpretacją ekspertów Grant Thornton. Zobacz instrukcję na stronie MF >>

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Zamieszanie wokół 2 mln formularzy PIT 11 za rok 2019

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing finansowo-księgowy

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów