Czym jest due diligence prawne?
Due diligence prawne (audyt prawny) polega na przeprowadzeniu szczegółowej analizy i oceny stanu prawnego spółki lub określonych aktywów. Takie badanie pozwala na zidentyfikowanie i eliminację ryzyk prawnych z nimi związanych oraz pozyskanie przez inwestora kluczowych informacji o nabywanym biznesie. Wynik badania due diligence wpływa na wartość i bezpieczeństwo transakcji.
-
Dla kogo jest due diligence prawne?
Audyt prawny prowadzony jest zazwyczaj na zlecenie potencjalnego kupującego w celu pozyskania informacji o stanie prawnym nabywanej spółki lub jej aktywów. Znajomość potencjalnych problemów i ryzyk prawnych umożliwia podjęcie świadomej decyzji o przystąpieniu do transakcji i wspomaga prowadzenie negocjacji. Jednocześnie, podmiot zlecający przeprowadzenie badania minimalizuje ryzyko związane z planowaną inwestycją.
-
Kiedy skorzystać z due diligence prawnego?
Due diligence prawne jest niezbędnym elementem każdej transakcji sprzedaży firmy lub jej aktywów. Audyt prawny towarzyszy nie tylko klasycznym transakcjom fuzji i przejęć (M&A), w tym nabyciu start-upów, ale również wejściom we współprace strategiczne w ramach joint venture. Dzięki analizie prawnej, możliwe jest pozyskanie kompleksowych informacji na temat sytuacji prawnej i ryzyk związanych z przedmiotem nabycia.
-
Czym jest vendor due diligence prawne?
Jest to audyt prawny wykonywany na zlecanie sprzedającego przed przystąpieniem do rozmów z potencjalnymi inwestorami. Niewątpliwą korzyścią jest pełna świadomość istnienia problemów prawnych związanych z przedmiotem transakcji, a także możliwość usunięcia wad pomniejszających cenę, którą gotów byłby zapłacić inwestor. Po przeprowadzeniu badania sprzedający może przygotować brakujące dokumenty prawne, co może wpłynąć na bardziej płynny proces sprzedaży.
Tradycyjnie due diligence prawne poddaje analizie:
- dokumenty korporacyjne
- strukturę własnościową
- najistotniejszy majątek
- sprawy pracownicze
- umowy handlowe
- umowy z instytucjami finansowymi
- udzielone gwarancje i poręczenia
- udzielone zabezpieczenia
- zezwolenia, koncesje i licencje
- prawa własności intelektualnej
- spory sądowe
Zakres wsparcia
Zakres due diligence jest każdorazowo ustalany na podstawie potrzeb i zamierzeń biznesowych Klienta. Może obejmować:
-
Kompleksowe audyty prawne spółek i przedsiębiorstw
Kompleksowy audyt prawny polega na szczegółowej analizie sytuacji prawnej organizacji, we wszystkich polach jej działalności. Zakres badania jest bardzo szeroki i dostosowany do indywidualnych potrzeb Klienta. Efektem przeprowadzonych analiz jest przygotowany przez nas raport, w którym wskazujemy zidentyfikowane ryzyka wraz z proponowanymi rozwiązaniami.
-
Badania ograniczone zakresowo
(np. wyłącznie prawo pracy lub umowy handlowe)
-
Badania ograniczone przedmiotowo
(np. analiza konkretnej nieruchomości)
-
Przeprowadzanie audytu prawnego podmiotów mających spółki zależne lub oddziały poza granicami Polski
Jest to możliwe dzięki międzynarodowemu zasięgowi i współpracy z kancelariami prawnymi Grant Thornton na całym świecie.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Analiza
Na podstawie otrzymanych dokumentów i informacji przeprowadzimy szczegółową analizę sytuacji prawnej przedsiębiorstwa lub jego części. Zakres analiz jest zawsze dostosowany do potrzeb Klienta.
-
Zidentyfikowane ryzyka
Wskazanie kwestii problemowych, zagrożeń i nieprawidłowości wraz z ich opisem oraz kwantyfikacją.
-
Podsumowanie menedżerskie
Streszczenie wniosków i rekomendacji zawartych w raporcie w formie zwięzłego opracowania.
-
Rekomendacje
Przekazanie wytycznych w zakresie koniecznych i zalecanych do podjęcia działań w celu mitygacji ryzyk zidentyfikowanych w toku badania.
-
Opracowanie raportu due diligence prawnego
Raport zawiera kompleksową informację o badanym podmiocie, przygotowaną z uwzględnieniem specyfiki planowanej transakcji oraz potrzeb procesu akwizycji, opis zidentyfikowanych kwestii wraz z oceną ich istotności oraz rekomendacje w zakresie mitygacji ryzyk.
Na podstawie otrzymanych dokumentów i informacji przeprowadzimy szczegółową analizę sytuacji prawnej przedsiębiorstwa lub jego części. Zakres analiz jest zawsze dostosowany do potrzeb Klienta.
Akwizycja innego podmiotu stanowi transakcję niosącą ze sobą wiele wyzwań, zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Niepewność co do stanu prawnego przedmiotu transakcji może znacząco utrudnić osiągnięcie sukcesu negocjacyjnego bądź doprowadzić do zakupu spółki lub aktywów bez znajomości związanych z nimi ryzyk.
Eksperci Grant Thornton doradzali w 2023 r. w blisko 30 sfinalizowanych transakcjach na rynku fuzji i przejęć o łącznej wartości ok. 1 mld euro.
Dlaczego Grant Thornton?
Kompleksowe badanie przedmiotu transakcji, przeprowadzone przez specjalistów z zespołu kancelarii prawnej Grant Thornton, pozwala nie tylko zidentyfikować potencjalne ryzyka prawne związane z prowadzoną przez niego działalnością i wskazać sposoby ich minimalizacji, ale również opracować strategię negocjacyjną i zaplanować proces akwizycji.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie