W tym roku, podobnie jak w poprzednim, Ministerstwo Finansów zdecydowało o odroczeniu terminu na złożenia zeznania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Skorzystanie z proponowanej możliwości da podatnikom więcej czasu na rozważenie możliwości skorzystania z ulg podatkowych oraz weryfikację wykonanych rozliczeń.
Podsumowanie:
- Ministerstwo Finansów odroczyło termin na rozliczenie i wpłatę podatku CIT za 2020 rok do dnia 30 czerwca 2021 r.;
- Podatnicy zyskali dodatkowe 3 miesiące na zastosowanie preferencji podatkowych.
Odroczenie terminu za złożenie CIT-8 za 2020
Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, na podstawie którego termin na rozliczenie i wpłatę podatku CIT za rok 2020 został wydłużony do dnia 30 czerwca 2021 r.
Skorzystanie z proponowanego rozwiązania jest opcjonalne, jednakże dzięki niemu podatnicy mogą zyskać dodatkowe trzy miesiące na rozważenie skorzystania z ulg podatkowych, takich jak ulga B+R
Podobny mechanizm został zastosowany w zeszłym roku w stosunku do rozliczenia podatku CIT za rok 2019.
Czytaj więcej: Ulgi podatkowe B+R i IP Box w czasie pandemii
Według Ministerstwa Finansów głównymi korzyściami ze skorzystania z proponowanego rozwiązania jest:
- poprawa płynności finansowej przedsiębiorców w trudnym okresie stanu pandemii oraz
- więcej czasu na przygotowanie zeznań.
Ulgi podatkowe w czasach pandemii
Wprowadzone przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie możemy zdecydowanie ocenić jako pozytywne. Podatnicy zyskali bowiem więcej czasu na ewentualne zastosowanie preferencji podatkowych.
Ulgi na działalność innowacyjną: ulga B+R oraz ulga IP Box, co do zasady, stosowane są dopiero w momencie składania rocznego rozliczenia podatkowego. Niemniej w 2020 roku, podatnicy mieli prawo wdrożenia ulg już w trakcie roku, w momencie obliczania oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Stosowanie ulgi B+R i ulgi IP Box wiąże się z obowiązkiem wdrożenia dodatkowych ewidencji
Zatem, w kontekście odroczenia terminu rozliczenia podatku CIT za rok 2020, podatnicy zyskali więcej czasu na dopełnienie formalności, związanych ze stosowaniem preferencji podatkowych.
Natomiast, w przypadku podatników, którzy do tej pory nie zdecydowali się na stosowanie preferencji w trakcie roku podatkowego, istnieje możliwość weryfikacji prawa do skorzystania z ulg podatkowych oraz wdrożenie niezbędnych dokumentów w trakcie dodatkowych trzech miesięcy, do czasu złożenia rocznego zeznania podatkowego za rok 2021.
Ważny fragment
Odroczenie terminu zapłaty i rozliczenia podatku CIT do dnia 30 czerwca 2021 r., poza samym wydłużeniem terminu do złożenia rocznych zeznań podatkowych, da podatnikom możliwość analizy działalności pod kątem możliwości skorzystania z ulgi B+R i IP Box, a w przypadku podatników, którzy korzystali z ulg już w trakcie roku podatkowego 2020, możliwość upewniania się co do prawidłowości prowadzonych rozliczeń i wdrożonych dokumentów.
Podsumowując, wdrożone przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne, w szczególności dla podatników, którzy w trakcie roku, ze względu na utrudnioną sytuację ekonomiczną, nie znaleźli czasu na rozważenie prawa do stosowania ulg podatkowych lub na wdrażanie w działalności dodatkowych dokumentacji i kalkulacji.
WSPÓŁAUROR: Joanna Krajnik, Konsultant podatkowy, Bieżące doradztwo podatkowe, Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box