Co do zasady spółki korzystające z opodatkowania według ryczałtu od dochodów spółek, zostały zobowiązane do bieżącego opodatkowania wszelkich darowizn według właściwej dla nich stawki ryczałtowej (10% lub 20%). Ministerstwo Finansów przychyliło się jednak do wniosku przedsiębiorców i zwolniło częściowo darowizny celowe na pomoc Ukrainie z opodatkowania w okresie od 24 lutego do końca roku.
Wybór ryczałtu od dochodów spółek zasadniczo oznacza rezygnację z prawa do ulg i odliczeń. Z kolei w modelu klasycznym opodatkowania podatkiem dochodowym podatnicy mogą odliczyć koszt wytworzenia lub cenę nabycia darowanych rzeczy lub praw. Dodatkowo zgodnie z ustawą specjalną z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583) koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, stanowią koszt uzyskania przychodów.
Czytaj więcej: Pomoc Ukrainie a podatek PIT, CIT i dochodowy
Darowizna w spółce ryczałtowej
Odmienne zasady obowiązują w modelu ryczałtowym, gdzie każda darowizna przekazana przez spółkę traktowana jest jako zdarzenie generujące opodatkowanie ryczałtem z terminem zapłaty podatku ryczałtowego do 20. dnia kolejnego miesiąca.
Problem, który narasta od 24 lutego br. i dotyczy darowizn przekazywanych na pomoc obywatelom Ukrainy, właśnie znalazł swoje rozwiązanie w treści rozporządzenia z dn. 18 marca br. (Dz. U. poz. 641).Wprowadza ono możliwość odstąpienia od opodatkowania ryczałtem darowizny w wartości wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw (lub z tytułu wykonania nieodpłatnego świadczenia) będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, o ile są przekazywane:
- organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
Warto zwrócić uwagę, iż świadczenie pomocy bezpośredniej na rzecz obywateli Ukrainy w dalszym ciągu będzie opodatkowane podatkiem ryczałtowym.
Cieszy pozytywny odzew ze strony Ministerstwa Finansów na głosy przedsiębiorców. Spółki ryczałtowe, które zdecydują się na świadczenie pomocy obywatelom Ukrainy, za pośrednictwem wskazanych organizacji, mogą liczyć na brak „sankcji” w postaci konieczności zapłaty podatku ryczałtowego od takich darowizn. W dalszym ciągu jednak świadczenie pomocy bezpośredniej będzie traktowane jako wydatek niezwiązany z działalnością podatnika ryczałtu i wówczas wystąpi konieczność odprowadzenia podatku ryczałtowego.
Czy estoński CIT się opłaca? Czy można rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego w trakcie roku? Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT można wyeliminować przechodząc na ryczałt estoński? Jak będzie wyglądało wdrożenie tego modelu opodatkowania w 2023 r.?
Czytaj więcej o prawnych rozwiązaniach dotyczących pomocy obywatelom Ukrainy
- Jak zatrudnić obywatela Ukrainy krok po kroku? INSTRUKCJA
- Jak zalegalizować pobyt czasowy członków rodzin obywateli Ukrainy?
- Projekt specustawy: praca dla uchodźców z Ukrainy dzięki pieczątce w paszporcie?
- Pomoc Ukrainie a podatek PIT, CIT i dochodowy
- Pomoc dla obywateli Ukrainy a podatek dochodowy i VAT
- Czy obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?
- Jak obywatel Ukrainy może założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce?
- Specustawa: legalizacja pobytu i pracy uchodźców z Ukrainy
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych