fbpx

Treść artykułu

Mimo zadowolenia z kondycji swoich firm, CFO coraz mniej optymistycznie oceniają perspektywy ekonomiczne – wynika z badania wśród polskich dyrektorów finansowych. Cyfryzacja może być odpowiedzią na niepewną przyszłość firm.

Choć dyrektorzy finansowi w Polsce dobrze oceniają aktualną kondycję swoich firm, to w ocenie perspektyw gospodarczych na najbliższy rok nie są już tak optymistyczni – pokazuje VI edycja badania wśród CFO prowadzonego przez Grant Thornton i Euler Hermes. Obecnie perspektywy rozwoju na najbliższe 12 miesięcy jako „optymistyczne” ocenia 36 proc. badanych dyrektorów finansowych. To co prawda więcej niż CFO oceniających perspektywy jako „pesymistyczne” (17 proc.), ale w zeszłym roku grono optymistów było jeszcze większe – wynosiło aż 48 proc.

Przemysław Polaczek

Partner Zarządzający, Grant Thornton Digital Drive

Niestety, optymizm CFO nieco przygasa. Dyrektorzy finansowi niezmiennie spodziewają się raczej wzrostu w swoich firmach niż ich stagnacji czy regresu, jednak nie są w swoich deklaracjach aż tak odważni, jak rok temu. To sugeruje – i zresztą jest zbieżne z prognozami makroekonomicznymi – że polska gospodarka w najbliższych kwartałach będzie nieco spowalniać.

Odpowiedzią firm na zbliżające się być może spowolnienie gospodarcze ma być – według deklaracji CFO – szeroko rozumiana cyfryzacja. Zapytani o to, w jakich obszarach planują zwiększyć nakłady w ciągu najbliższego roku, dyrektorzy finansowi w 67 proc. zadeklarowali, że będą inwestować w cyfryzację procesów w swoich firmach. Prawie trzy czwarte ankietowanych, 72 proc., ma już teraz prowadzi działania w tym zakresie – 51 proc. firm jest na etapie wdrażania rozwiązań cyfrowych, a 21 proc. jest na etapie planowania i szacowania kosztów takich działań. Z badania wynika, że tylko 28 proc. zapytanych przedsiębiorstw nie planuje w najbliższym czasie takich zmian. Zwiększony nacisk na cyfryzację procesów w firmach może stanowić odpowiedź na przewidywane spowolnienie rozwoju gospodarczego.

Wykres. Czy Pana/Pani firma jest w trakcie wdrażania rozwiązań z zakresu cyfryzacji/digitalizacji procesów, podnoszących jej konkurencyjność?

Sprawdź Konsulting cyfrowy (Digital Drive) Grant Thornton

Pobierz pełny raport „Dyrektorzy finansowi stawiają na cyfryzację”

Zobacz prezentację

Informacja prasowa

(.docx, Rozmiar: 430,38 KB)

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Rynek pracy wychodzi z hibernacji

W czerwcu na portalach rekrutacyjnych pracodawcy w Polsce opublikowali 246 tys. ofert pracy. To o jedną czwartą więcej niż w maju i tylko 16 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z badania Grant Thornton…

Najczęściej czytane