GrantThornton - regiony

Faktury uproszczone w nowym pliku JPK są jednym z tematów, które niewątpliwie budzą wiele wątpliwości u podatników. W niniejszym wpisie przypomnimy krótko, jak prawidłowo wykazywać takie faktury w JPK oraz co zmieni się od 1 stycznia 2021 r. zgodnie z wydanymi Objaśnieniami MF.

Co to jest faktura uproszczona i jak ujmiemy ją do końca grudnia 2020 r. w nowym pliku JPK?

Fakturą uproszczoną jest nic innego jak paragon fiskalny zawierający numer NIP nabywcy, dokumentujący transakcję o wartości do 450 zł (100 euro).

Do 31 grudnia 2020 r. paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone, wystawione zgodnie przepisami ustawy VAT (art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy VAT), nie będą musiały być wykazywane w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja) odrębnie. Oznacza to, że taką fakturę uproszczoną dla potrzeb nowego pliku JPK do końca roku traktujemy jak kolejny paragon i wykazujemy raportem zbiorczym okresowym (np. raportem miesięcznym) z oznaczeniem „RO”. Kod ten stosujemy bowiem w przypadku wystąpienia dokumentu zbiorczego wewnętrznego zawierającego informację o sprzedaży z kas rejestrujących.

Skorzystaj z naszych usług w zakresie: Jednolity Plik Kontrolny (JPK)
Dowiedz się więcej

Co zmieni się od 1 stycznia 2021 r.?

Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 16 października 2020 r. w sprawie paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone, od 1 stycznia 2021 r. wszyscy podatnicy będą obowiązani do wykazania odrębnie w nowym JPK_VAT paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone. Oznacza to, że od 1 stycznia takie faktury uproszczone będą musiały zostać wykazane w nowym pliku JPK tak jak każda inna „zwykła” faktura.

Ważny fragment

Co istotne, przy wystawianiu takich faktur uproszczonych będzie trzeba każdorazowo przeanalizować, czy znajdzie do nich zastosowanie odpowiedni kod GTU (wskazujący na wystąpienie poszczególnych towarów lub usług) oraz także inne kody np. kod TP – transakcje z podmiotami powiązanymi.

Kody w nowym JPK wskazuje się dla całej faktury (w tym faktury uproszczonej) poprzez zaznaczenie „1” we właściwych polach odpowiadających symbolom od GTU_01 do GTU_13, w przypadku wystąpienia dostawy towaru lub świadczenia usługi na ewidencjonowanym dokumencie, bez wyodrębniania poszczególnych wartości, oraz kwot podatku.

Od nowego roku faktury uproszczone mogą powodować wiele wątpliwości w zakresie ich prawidłowego oznaczenia dla potrzeb nowego pliku JPK, a analiza poszczególnych kodów (w tym GTU) może okazać się bardzo czasochłonna. Podatnicy po raz kolejny będą musieli poświecić cenne godziny, aby sprostać nałożonym na nich dodatkowym obowiązkom.

WSPÓŁAUTOR: Łukasz Kacprzyk, Senior Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Nieprawidłowy format. Wprowadź twojadres@twojadomena.pl lub nr telefonu: XXXXXXXXX.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.