Znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych wprowadziły od 01.01.2017 r. obowiązek opracowania tzw. globalnych dokumentacji cen transferowych (ang. masterfile), który stanowi dla podatników nowy wymóg w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi w stosunku do dotychczas istniejących obowiązków dokumentacyjnych.
UWAGA! ZMIANY WESZŁY JUŻ W ŻYCIE – więcej w artykule >>Nowe regulacje w zakresie cen transferowych od 2017 roku<< oraz >>Zmiany w cenach transferowych – ważne interpretacje i wyroki<<
Znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych od 01.01.2017 r. nakładają na podatników realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi obowiązek opracowania tzw. globalnej dokumentacji cen transferowych. Obowiązek dotyczy podatników osiągających przychody ze sprzedaży lub ponoszących koszty w kwocie przekraczającej równowartość 20 mln EUR.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, zakres globalnej dokumentacji cen transferowych będzie obejmował:
- strukturę organizacyjną grupy podmiotów powiązanych,
- charakterystykę zasad wyznaczania cen transferowych w grupie (polityka cen transferowych),
- charakterystykę działalności gospodarczej prowadzonej przez grupę,
- opis posiadanych oraz rozwijanych prze grupę aktywów niematerialnych (np. znaki towarowe, know-how, technologie, patenty itp.),
- charakterystykę sytuacji finansowej podmiotów tworzących grupę, obejmującą skonsolidowane sprawozdanie finansowe podmiotów należących do grupy,
- opis zawartych przez podmioty należące porozumień cenowych w sprawach podatku dochodowego z administracjami podatkowymi innych państw (APA).
Szczegółowy zakres danych, które obejmować będą globalne dokumentacje cen transferowych, zostanie określony w rozporządzeniach wykonawczych do ustaw o podatkach dochodowych.
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton
Cel opracowania globalnej dokumentacji cen transferowych
Głównym celem opracowania dokumentacji globalnej jest prezentacja podziału funkcjonalnego obowiązującego w grupie kapitałowej, do której należy podatnik. Analiza profilu działalności oraz wyników finansowych poszczególnych podmiotów należących do grupy, umożliwi organom podatkowym ocenę wysokości dochodów osiąganych przez poszczególne spółki z grupy przez pryzmat generowanej przez nie wartości dodanej ocenianej z perspektywy funkcjonowania całej grupy. Globalna dokumentacja cen transferowych będzie stanowiła kolejne narzędzie dla organów podatkowych umożliwiające skuteczniejszą kontrolę procederu transferu zysków pomiędzy podmiotami z grupy.
Sporządzanie dokumentacji cen transferowych na poziomie ogólnogrupowym było dotychczas praktykowane głównie w zachodnioeuropejskich jurysdykcjach podatkowych. Wprowadzenie obowiązku przedłożenia globalnej dokumentacji dla krajowych podatników należy niewątpliwie uznać za jedną z najbardziej istotnych zmian w wymogach dokumentowania transakcji wewnątrzgrupowych, jakie niosą za sobą znowelizowane przepisy podatkowe.
Komentarz eksperta
Marcin Żmuda, Menedżer, Zespół Cen Transferowych
W mojej ocenie wprowadzenie wymogu opracowania analizy działalności grupy będzie stanowiło istotne obciążenie dla podatników z uwagi na stosunkowo szeroki zakres informacji, jakie będzie obejmowała dokumentacja sporządzana na poziomie grupowym.
W szczególności problematyczne może okazać się opracowanie dokumentacji globalnych dla podatników funkcjonujących w strukturach międzynarodowych grup kapitałowych (jednostki zależne od spółek zagranicznych). Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przypuszczać, że podmioty te mogą mieć trudności z pozyskaniem danych dotyczących wyników finansowych podmiotów z grupy, ich modelu biznesowego czy informacji o podziale aktywów niematerialnych obowiązujących w grupie.
W związku z powyższym, podatnicy powinni z wyprzedzeniem zaplanować proces przygotowania dokumentacji cen transferowych według wymogów, które będą obowiązywać od 2017 r., w tym szczególności już teraz rozpocząć proces pozyskiwania danych i dokumentów niezbędnych do udokumentowania transakcji wewnątrzgrupowych.
AUTOR: Marcin Żmuda, Menedżer, Zespół Cen Transferowych