Lato 2021 w dziedzinie transferów w PKO BP Ekstraklasie nie przyniosło przełomu. Kluby, już tradycyjnie, dużo częściej sprowadzały zawodników dostępnych bez kwoty odstępnego. Jak te transfery przełożyły się jesienią na boiskową jakość? Sprawdziliśmy, który z zawodników ofensywnych i defensywnych okazał się transferowym strzałem w dziesiątkę. Przyznaliśmy również miano najbardziej efektywnego finansowo transferu pierwszej części sezonu. Zapraszamy!

Sprawdzając finansową jakość (obliczoną w sposób statystyczny) poszczególnych transferów przeprowadzonych latem, wzięliśmy pod uwagę ich indywidualne i drużynowe osiągnięcia. Wynik każdego sprowadzonego zawodnika odnieśliśmy do kwoty za jaką został pozyskany. Przedstawione statystyki pokazują wszystkie rozegrane mecze przez zawodników w PKO BP Ekstraklasie, Pucharze Polski, Superpucharze oraz europejskich pucharach. Przez przyjęcie takiego założenia poszczególni zawodnicy mają więcej szans na poprawę swoich statystyk. Uwzględnienie jednak tylko rozgrywek ligowych, ze względu na częstą rotację w składach pucharowiczów mogłoby spowodować zniekształcenie odbioru poszczególnych transferów. Co więcej zdobywanie punktów w rozgrywkach pucharowych jest w wielu przypadkach trudniejsze niż w przypadku polskiej Ekstraklasy. Szczegółowy opis metodologii znajduje się u dołu artykułu.

Najlepsze transfery defensywne letniego okienka 2021/2022

Najlepsze transfery defensywne letniego okienka 20212022

*Zoran Arsenic ze względu na transfer gotówkowy po okresie wypożyczenia występuje w zestawieniu zarówno tegorocznego okienka jak i w raporcie zeszłej edycji.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Zwycięzcą klasyfikacji letniego okienka wśród zawodników defensywnych jest Barry Douglas. Zawodnik Lecha Poznań został sprowadzony za darmo z Leeds United. Od początku sezonu lewy obrońca Lecha rozegrał 1240 minut, a drużyna Lecha z nim w składzie traciła bramkę średnio co 113 minut. W rundzie jesiennej sezonu 20/21 Lech Poznań zanotował 6 czystych kont z Douglasem w składzie, a bezpośrednio lub pośrednio przyczynił się on również do zdobycia przez poznański klub 4 bramek .

Drugie miejsce w klasyfikacji zajął również obrońca Lecha Poznań – Joel Pereira. Zawodnik poznańskiej drużyny, pozyskany za 100  tys. EUR z Omonii Nikozja brał udział przy zdobyciu 4 bramek, zanotował 7 czystych kont. Lech w spotkaniach z Joelem w składzie tracił bramkę średnio co 92 minuty. Pierwsza dwójka wypracowała sobie przewagę nad pozostałymi zawodnikami defensywnymi osiągając poziom powyżej 100 pkt. Na trzeciej pozycji znalazł się Matej Hanousek z Wisły Kraków. Obrońca krakowskiej drużyny miejsce na podium zawdzięcza udziałowi przy 5 bramkach, 5 meczom bez straty bramki oraz 1953 minutom spędzonym na murawie.

Najlepsze transfery ofensywne letniego okienka 2021/2022

Najlepsze transfery ofensywne letniego okienka 20212022

*Zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 684 minuty

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Wśród zawodników ofensywnych najlepszy transfer przeprowadziła Legia Warszawa. Mahir Emreli, wokół którego przyszłości toczą się obecnie kontrowersje, przyszedł do Legii za darmo z Qarabağ FK. W trakcie rundy jesiennej zgromadził na swoim koncie 11 bramek i dwie asysty. Dzięki swoim indywidualnym osiągnięciom,  głównie w europejskich pucharach nieznacznie wyprzedził drugiego Fabiana Piaseckiego. Polak wypożyczony do Stali Mielec zdobył w rundzie jesiennej 4 bramki i zanotował 5 asyst. Dodatkowo spędzał na boisku średnio 74 minuty co przełożyło się na wysoką wartość punktową za wskaźnik średnich minut.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się reprezentant Polski oraz skrzydłowy Piasta Gliwice – Damian Kądzior. Polak zdobył w minionym sezonie 3 bramki i zaliczył 7 asyst, spędzając na boisku nieco ponad 1299 minut, co przełożyło się średnio na 62 minuty spędzone na murawie. Różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi pozycjami w klasyfikacji ofensywnych transferów w letnim okienku są niewielkie, co potwierdza, że w obecnym sezonie nie było jednego zawodnika, który wyróżnił się w sposób znaczący spośród pozostałych.

Wśród 10 najlepszych zawodników ofensywnych oprócz wyżej opisanych znalazło się jeszcze czterech Polaków.

Skorzystaj z naszych usług w zakresie: Doradztwo finansowe
Dowiedz się więcej

Najbardziej efektywne transfery letniego okienka 2020/2021

Najefektywniejsze transfery letniego okienka 20212022

*Zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 684 minuty oraz zgromadzili co najmniej 52,5 pkt w klasyfikacji

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Kto najlepiej „zwrócił się” w odniesieniu do wydanych na transfer pieniędzy? Spośród wszystkich transferów gotówkowych najbardziej efektywnym transferem okazał się transfer Antona Kryvotsiuka do Wisły Płock. Zawodnik z Azerbejdżanu został sprowadzony za kwotę 70  tys. EUR. W rundzie jesiennej 21/22 zanotował 2 asysty i zdobył 2 bramki oraz zaliczył 4 czyste konta. Na murawie spędził średnio 66 minut.

Na drugim miejscu pod względem efektywności wydanych pieniędzy znalazł się Joel Pereira z Lecha Poznań. Zakupiony za 100 tys. EUR z Omonii Nikozja spędził na boisku 923 minuty, zanotował 7 czystych kont oraz uczestniczył przy zdobyciu 4 bramek.

Podium uzupełnia piłkarz Rakowa Częstochowa, Zoran Arsenic, sprowadzony do klubu z Częstochowy klubu za 125 tys. EUR. W sezonie 2021/2022  zdobył 1 bramkę spędzając na murawie 1374 minuty, a drużyna Rakowa zachowała 5 czystych kont w składzie z Chorwatem.

Analizując powyższą klasyfikacje należy mieć również na uwadze fakt, że w polskiej Ekstraklasie większość transferów przeprowadzana jest jednak w formie bezgotówkowej, a duży wpływ na ostateczne wyniki mają kwoty odstępnego.

Michał Stróżak

Senior Konsultant, Doradztwo finansowe

W letnim okienku transferowym po raz kolejny zauważalna jest tendencja pozyskiwania przez polskie kluby zawodników bez kwoty odstępnego. Spośród zawodników z letniego okienka, którzy regularnie występowali na polskich boiskach tylko 9 zawodników zostało zakupionych w formie gotówkowej. Warte zauważenia jest, że 5 z nich zajęło miejsca w najlepszej 10 klasyfikacji zgodnie ze swoją pozycją. Mimo wszystko, nadal pozostaje grupa zawodników, którzy zostali pozyskani w ramach transakcji gotówkowych a jak na razie ich przyjścia nie można uznać za udaną inwestycję. Wartym podkreślenia jest również fakt, że w ramach 8 transferów spełniających kryterium minutowe nie ujawniono kwoty transferu. Można zatem przyjąć, że powoli wzrasta liczba transferów gotówkowych jednak nie wiadomo czy ta tendencja utrzyma się również w przyszłości. Na wyróżnienie zasługują transfery Joela Perieiry do Lecha Poznań oraz Damiana Kądziora do Piasta Gliwice, którzy znaleźli się na podium odpowiednio klasyfikacji defensywnej i ofensywnej. Piłkarz Piasta ze względu na wysoką kwotę odstępnego znalazł się na 4 miejscu pod względem efektywności.

Najlepsza transferowa XI letniego okienka sezonu 2021/2022

Najlepsza transferowa XI letniego okienka sezonu 20212022

Ławka rezerwowych:

Imię i nazwisko Pozycja Kraj Klub Kwota odstępnego
Maik Nawrocki ŚOB Polska Legia Warszawa Wypożyczenie
Zoran Arsenic ŚOB Chorwacja Raków Częstochowa 125 000
Łukasz Sekulski ŚNP Polska Wisła Płock -
Alberto Toril ŚNP Hiszpania Piast Gliwice -
Maurides ŚNP Brazylia Radomiak Radom -
Kristian Vallo POB Słowacja Wisła Płock ?
Damian Gąska OPM Polska Górnik Łęczna ?
Kwota wydana na zawodników najlepszej XI: 1 100 000
Kwota wydana na zawodników najlepszej XI i ławki rezerwowych: 1 225 000

*Kwoty w tabeli podane w EUR

Najlepsza transferowa XI letniego okienka sezonu 2021/2022 składa się z 4 Polaków oraz 7 obcokrajowców. Warto zauważyć, że w porównaniu do analiz przeprowadzanych na koniec poprzedniego sezonu spadł udział zawodników wypożyczonych, którzy stanowili o sile swoich drużyn w minionym sezonie. Sprowadzenie zawodników do pierwszej jedenastki kosztowałoby 1,1 mln EUR (niemal 0,6 mln EUR więcej niż XI sezonu 2020/2021), a na wartość tę składa się trzech zawodników. Kwota ta jest w zasięgu czołowych polskich zespołów, jednak większość z przedstawionych transferów przeprowadzona została w formie bezgotówkowej. Za solidną ławkę rezerwowych należałoby wydać 125 tys. EUR. Należy jednak zwrócić uwagę, że w ramach trzech transferów nie ujawniono kwoty transferu, zatem sprowadzenie Raphaela Rossiego, Kristiana Vallo oraz Damiana Gąski wymagałoby dodatkowych nakładów.

Tomasz Mleczak

Senior Menedżer, Doradztwo finansowe

W najlepszej XI letniego okienka 2021/2021, 3 zawodników zostało sprowadzonych w formie gotówkowej, a przy transferze Raphaela Rossiego kwota transferu nie została ujawniona. Biorąc pod uwagę opłaty za transfery gotówkowe najlepsza transferowa jedenastka letniego okienka sezonu 21/22 kosztowała łącznie 1 100 kEUR, a na tą kwotę składało się trzech zawodników: Damian Kądzior, Vladan Kovacevic oraz Joel Pereira. W najlepszej XI spadła również liczba zawodników wypożyczonych – w poprzedniej rundzie było to pięciu zawodników, a w obecnym zestawieniu mamy tylko dwóch wypożyczonych graczy. W porównaniu do poprzednich lat widać również nowe zjawisko. Spośród 6 analizowanych transferów przedstawionych w ramach najlepszej XI sezonu 2020/2021 5 z nich nadal stanowi o sile swojego zespołu. W klasyfikacji ofensywnej bezkonkurencyjnymi zostaliby Ivi Lopez oraz Mikeal Ishak (uzyskując więcej punktów niż Mahir Emreli), natomiast w pierwszej 10 klasyfikacji defensywnej znalazłby się Filip Mladenovic, Jan Grzesik oraz Zoran Arsenic. Warto również zauważyć, że Josip Juranovic oraz Jakub Świerczok odeszli ze swoich klubów w ramach wysoko wartościowych transferów gotówkowych. Można zatem uznać że okienko transferowe poprzedniego sezonu tj. 2020/2021 było całkiem udane dla polskich klubów – część z nich pozyskała wartościowych zawodników którzy wyraźnie podnieśli jakość sportową drużyn, inne zyskały natomiast finansowo na sprzedaży swoich zawodników.

Co się stało z najlepszymi transferami sezonu 2020/2021?

Co się stało z najlepszymi transferami sezonu 2020/2021?

Co się stało z najlepszymi transferami sezonu 2020/2021?

*Zawodnicy w po sezonie 2020/2021 odeszli z klubów Ekstraklasy do lig zagranicznych, w związku z czym nie została przeprowadzona analiza występów

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl.

Analizując najlepszą jedenastkę transferową sezonu 2020/21 można zauważyć, że aż pięciu zawodników z sześciu poddanych analizie znalazłoby się w pierwszej 10 klasyfikacji za rundę jesienną obecnego sezonu. Jest to sytuacja odmienna od poprzednich edycji raportu, gdzie najlepsze transfery poprzednich okienek transferowych nadal utrzymują wysoką formę w trakcie kolejnego sezonu. Warto również zauważyć, że zawodnicy ofensywni Ivi Lopez oraz Mikael Ishak zajęliby odpowiednio 1 i 2 miejsce w klasyfikacji, wypracowując sobie dużą przewagę nad resztą stawki. Najlepszy zawodnik ofensywny obecnego sezony zgromadził tylko 103 punkty.

Warte podkreślenia jest to, że spośród najlepszych transferów letniego okienka 2020/21 aż 5 zawodników opuściło najwyższą polską klasę rozgrywkową. Trójce z nich zakończyło się wypożyczenie po czym powrócili oni do macierzystych klubów. Jakub Świerczok oraz Josip Juranović opuścili natomiast odpowiednio Piast Gliwice oraz Legię Warszawa w ramach transferów gotówkowych o łącznej wartości 5 mln EUR.

Gotówkowe transfery wychodzące z Ekstraklasy w letnim oknie 2021/2022

IMIĘ I NAZWISKO KLUB KWOTA
Kamil Piątkowski Raków Częstochowa 5 000 000 €
Josip Juranovic Legia Warszawa 3 000 000 €
Tymoteusz Puchacz Lech Poznań 2 500 000 €
Adrian Benedyczak Pogoń Szczecin 2 000 000 €
Jakub Świerczok Piast Gliwice 2 000 000 €
Karol Fila Lechia Gdańsk 1 500 000 €
Kacper Urbański Lechia Gdańsk 750 000 €
Mateusz Lis Wisła Kraków 700 000 €
Jakov Puljic Jagiellonia Białystok 300 000 €
Ariel Mosór Legia Warszawa 250 000 €
Zoran Arsenic Jagiellonia Białystok 125 000 €
Jakub Wrąbel Wisła Płock 25 000 €

W trakcie  letniego okienka transferowego polskie kluby Ekstraklasy wytransferowały z klubów z kwotą odstępnego 12 zawodników. Najdroższym piłkarzem odchodzącym w tym okresie był Kamil Piątkowski z Rakowa Częstochowa. Za zawodnika drużyny z Częstochowy zapłacono 5 mEUR. Na drugim miejscu pod względem wielkości transferu znalazł się Josip Juranovic. Były klub Josipa – Legia Warszawa – zainkasowała za zawodnika 3 mEUR.  Tylko 0,5 mEUR mniej natomiast zapłacono za trzeciego pod względem wysokości opłaty transferowej – Tymoteusza Puchacza. Lech Poznań sprzedając zawodnika do Unionu Berlin otrzymał 2,5 mEUR. Oprócz wyżej wymienionych zawodników wysokie kwoty transferowe uzyskała również Pogoń Szczecin, Piast Gliwice oraz Lechia Gdańsk. Najdroższe transfery analogicznie do lat poprzednich przeprowadzane są podczas zakupu młodych, perspektywicznych Polaków.

Metodologia

 1. Analizy obejmują wszystkie oficjalne mecze rozegrane w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022 (w PKO BP Ekstraklasie, Pucharze Polski, europejskich pucharach i Superpucharze Polski).
 2. W klasyfikacji ujęci zostali wszyscy zawodnicy sprowadzeni przez kluby PKO BP Ekstraklasy w letnim okienku transferowym sezonu 2021/2022
 3. Dane dotyczące statystyk piłkarskich oraz kwot transferowych pochodzą z transfermarkt.pl oraz innych publicznie dostępnych źródeł.
 4. W rankingach sklasyfikowano zawodników, którzy od momentu przyjścia rozegrali w klubie przynajmniej 684 minuty w przypadku okienka letniego (40% możliwego do rozegrania czasu w trakcie sezonu PKO BP Ekstraklasy).
 5. Zawodnicy byli oceniani w odniesieniu do następujących statystyk uzyskując punkty w poszczególnych kategoriach:
  a) Zawodnicy ofensywni (napastnicy, ofensywni pomocnicy)

  • Ilość strzelonych bramek (punkty = ilość bramek *5)
  • Ilość asyst przy bramkach (punkty = ilość asyst *5)
  • Ilość punktów zdobytych przez drużynę w meczu w którym zagrał dany zawodnik (punkty = średnia ilość punktów na mecz *10)
  • Średni czas spędzony na murawie w odniesieniu do maksymalnego możliwego wymiaru czasowego od momentu przybycia do klubu (max 20 punktów w odniesieniu do najlepszego zawodnika)
  • Przeciętny czas potrzebny na zdobycie bramki / asystę (max 20 punktów w odniesieniu do najlepszego zawodnika)

  b) Zawodnicy defensywni (bramkarze, obrońcy, defensywni pomocnicy)

  • Ilość strzelonych bramek/uzyskanych asyst (punkty = ilość bramek/asyst *5)
  • Ilość meczy bez straty bramki (punkty = ilość meczy *5). Bramkarze ze względu na mniejszą szansę zdobycia punktów w klasyfikacji kanadyjskiej otrzymali dodatkowo punkty za obronione rzuty karne (5* ilość obronionych rzutów karnych)
  • Ilość punktów zdobytych przez drużynę w meczu w którym zagrał dany zawodnik (punkty = średnia ilość punktów na mecz *10)
  • Średni czas spędzony na murawie w odniesieniu do maksymalnego możliwego wymiaru czasowego od momentu przybycia do klubu (max 20 punktów w odniesieniu do najlepszego zawodnika)
  • Przeciętny czas bez straty bramki (max 20 punktów w odniesieniu do najlepszego zawodnika)
 6. Drużyna letniego okienka ustawiona jest w systemie 1-4-4-2. Na ławce rezerwowych jest 7 zawodników (3 zawodników defensywnych i 4 zawodników ofensywnych).
 7. Do klasyfikacji najefektywniejszego finansowo transferu brani są pod uwagę wszystkie transfery gotówkowe. W szczegółowej analizie uwzględnieni zostali wyłącznie zawodnicy którzy uzyskali minimum 52,5 punktów (połowa średniej ilości punktów najlepszego ofensywnego i defensywnego transferu letniego okienka).

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Doradztwo finansowe

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Nieprawidłowy format. Wprowadź twojadres@twojadomena.pl lub nr telefonu: XXXXXXXXX.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.