O tym, jakie korzyści płyną z przekształcenia spółki cywilnej więcej piszemy w artykule Spółka cywilna – co zyskasz przekształcając ją w sp. z o.o.?
Chcesz przekształcić spółkę cywilną? Skontaktuj się z naszym ekspertem! Karolina Kulińska-Polak, tel. ,
Zasada kontynuacji a przekształcenie spółki cywilnej
W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową ma zastosowanie szczególna zasada kontynuacji, zgodnie z którą spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej. Oznacza to, że co do zasady, spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej staje się właścicielem majątku pozostającego w dotychczasowej wspólności łącznej wspólników tej spółki, bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności prawnych. Zasada ta dotyczy również umów, a także decyzji administracyjnych, pozwoleń lub koncesji, których adresatem byli wspólnicy spółki cywilnej.
Przekształcenie spółki cywilnej a umowy z kontrahentami
Przejście praw i obowiązków wynikających z zawartych umów następuje automatycznie z mocy prawa. Oznacza to, że spółka przekształcona nie musi dokonywać dodatkowych czynności, żeby stać się podmiotem praw i obowiązków przysługujących wspólnikom spółki cywilnej. Nie musi zatem, co do zasady, zawierać dodatkowych aneksów, uzyskiwać zgód kontrahentów na zmianę stron umowy, czy też rozwiązywać dotychczasowych umów i zawierać nowych.
Należy jednak zwrócić uwagę, że poszczególne umowy zawarte przez wspólników spółki cywilnej mogą zawierać zapisy nakładające określone obowiązki w związku z przekształceniem. Może to być:
- obowiązek zawiadomienia kontrahenta o planowanym przekształceniu z określonym w umowie wyprzedzeniem,
- obowiązek zawiadomienia kontrahenta o dokonanym przekształceniu w określonym w umowie terminie od dnia rejestracji przekształcenia,
- obowiązek uzyskania zgody kontrahenta na dokonanie przekształcenia z określonym w umowie wyprzedzeniem.
Ważny fragment
Niewypełnienie powyższych obowiązków nie wpływa na przejście praw i obowiązków wynikających z umowy na spółkę przekształconą, ponieważ ich przejście następuje z mocy prawa w dniu zarejestrowania przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zaniechanie wymaganych zawiadomień może jednak wiązać się z negatywnymi skutkami w postaci, np.: naliczenia kary umownej, wstrzymania finansowania, a w najgorszym scenariuszu może grozić wypowiedzeniem umowy przez kontrahenta.
Postanowienia, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę często znajdują się w umowach dotyczących finansowania (przede wszystkim z bankami, leasingodawcami lub ubezpieczycielami). Również umowy dotyczące dotacji (np. dotacji unijnych) w wielu przypadkach przewidują wymóg uzyskania zgody instytucji finansującej na dokonanie przekształcenia lub też obowiązek zawiadomienia o przekształceniu.
Przekształcenie spółki cywilnej a decyzje administracyjne
W odniesieniu do praw i obowiązków administracyjnoprawnych również mamy do czynienia z przejściem praw i obowiązków na spółkę przekształconą. Powyższa zasada ma tu jednak charakter warunkowy, co przejawia się w tym, że spółka przekształcona staje się podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce cywilnej (w rzeczywistości wspólnikom spółki cywilnej) przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Ważny fragment
Ograniczenie zasady kontynuacji może zatem wynikać wprost z treści konkretnej decyzji administracyjnej, jak również z treści ustawy, w której uregulowano tę kwestię.
Przykładem jest tutaj licencja transportowa (zwana również licencją wspólnotową), która nie przechodzi z mocy prawa na spółkę przekształconą w wyniku przekształcenia. Dalsze korzystanie z licencji przez spółkę przekształconą wymaga podjęcia dodatkowych czynności i złożenia wniosku o przeniesienie licencji do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Złożenie prawidłowego wniosku oraz spełnienie przez spółkę przekształconą wszystkich wymogów koniecznych do uzyskania licencji obliguje organ do przeniesienia licencji w drodze decyzji administracyjnej. Więcej na ten temat piszemy w artykule Przekształcenie firmy transportowej – na co zwrócić uwagę?
Zyskaj dzięki przekształceniu – prawne i podatkowe korzyści przekształcenia spółki cywilnej
Dobrze przeprowadzony proces przekształcenia powinien być poprzedzony rzetelną analizą przedwdrożeniową. Przed przystąpieniem do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową warto dokonać dokładnej analizy umów zawartych z kontrahentami i uzyskanych decyzji administracyjnych. Pozwoli to na uwzględnienie ewentualnych dodatkowych działań dotyczących umów i decyzji w harmonogramie procesu i przyczyni się do sprawnego przebiegu całego procesu.
AUTOR: Adam Pospieszyński, Junior Associate w Zespole Kancelarii Prawnej Grant Thornton
Sprawdź cykl artykułów „Przekształcenie spółki cywilnej”
- Planujesz przekształcenie spółki cywilnej? Sprawdź decyzje i umowy!
- Spółka cywilna – co zyskasz przekształcając ją w spółkę z o.o.?
- Przekształcenie spółki cywilnej – jakie są koszty i czas trwania?
- Przekształcenie spółki cywilnej – jak przebiega proces?
- Przygotowanie do przekształcenia spółki cywilnej – od czego zacząć?
- 5 powodów, dla których nie warto działać jako spółka cywilna
- Spółka cywilna – dlaczego tracisz działając w tej formie prawnej? [Informator]