Koszty mogące zostać rozliczone w ramach ulgi na robotyzację obejmują w szczególności wydatki poniesione na nabycie robotów przemysłowych oraz urządzeń peryferyjnych i maszyn funkcjonalnie z nimi związanych. Podatnicy CIT oraz PIT będą mogli odliczyć jedynie określone ustawowo rodzaje wydatków.
W kolejnym wpisie z cyklu „ulga na robotyzację w praktyce” prezentujemy katalog kwalifikowanych kosztów poniesionych na robotyzację. W naszym cyklu przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym korzystaniem przez podatników z ulgi na robotyzację. W każdym z wpisów zostały przedstawione w sposób szczegółowy odrębne zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium ogólnej wiedzy na temat ulgi na robotyzację.
Jakie koszty odliczą podatnicy w uldze na robotyzację?
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy dokonujący inwestycji w robotyzację swoich przedsiębiorstw będą mogą odliczyć 150% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.
W zamkniętym katalogu kosztów poniesionych na robotyzację znalazły się:
- Koszty nabycia robotów przemysłowych;
- Koszty nabycia maszyn i urządzeń peryferyjnych funkcjonalnie z nimi związanych;
- Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do procesu robotyzacji;
- Koszty nabycia usług szkoleniowych;
- Opłaty leasingowe na roboty przemysłowe.
Ulga znajdzie zastosowanie jedynie w przedsiębiorstwach, które poniosą wydatki na robotyzację w okresie od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Podobnie jak w przypadku komplementarnych ulg (np. ulgi B+R), odliczenie dotyczy jedynie przychodów z działalności operacyjnej.
Szczegółowy katalog kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację
W ustawie znajduje się szczegółowy katalog „kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację”. Zgodnie z proponowanymi przepisami, zalicza się do nich:
1. Koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych,
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony), czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania, lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych.
2. Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
- koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
- opłaty ustalone w umowie leasingu dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Rozważając skorzystanie z ulgi na robotyzację warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, dedykowane działalności innowacyjnej:
Podsumowując, ustawodawca określił zamknięty katalog kosztów, które mogą zostać rozpoznane w ramach ulgi na robotyzację. Właściwe zastosowanie ulgi – poprzedzone interpretacją indywidualną – może okazać się opłacalne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy planowali inwestycję w zakresie robotyzacji.
WSPÓŁAUTOR: Jakub Babańczyk, Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe
Cykl „Ulga na robotyzację w praktyce” składa się z poniższych artykułów:
- Ulga na robotyzację – co to?
- Ulga na robotyzację – koszty poniesione na robotyzację
- Ulga na robotyzację – terminy
- Ulga na robotyzację – robot przemysłowy
- Ulga na robotyzację – maszyny i inne urządzenia peryferyjne
- Ulga na robotyzację – dla kogo?
- Ulga na robotyzację – jak zrobić to bezpiecznie?