Polski Ład sprawił, że wzrosło zainteresowanie spółką komandytowo-akcyjną z uwagi na możliwość korzystania przez jej wspólników z korzystnych zasad opodatkowania dochodów, brak daniny solidarnościowej, a przede wszystkim brak obowiązku płacenia składek przez jej wspólników. Od 1 stycznia 2023 roku może się to jednak zmienić. Wielu przedsiębiorców rozważa przekształcenie formy prawnej prowadzonej działalności w SKA – czy nadal warto to zrobić?
Podsumowanie:
- Obecnie komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej
- Od 2023 komplementariusze SKA mają zostać objęci składkami ZUS
Spółka komandytowo-akcyjne jako ratunek przed Polskim Ładem
Ogłoszenie zmian przepisów związanych z Polskim Ładem spowodowało, że od końca 2021 r. spółki komandytowo-akcyjne znacznie zyskały na popularności. Ta forma prawna, w przeszłości wykorzystywana do optymalizacji podatkowych, odeszła nieco w zapomnienie po zmianach przepisów, które te optymalizacje uniemożliwiły. Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców znów chciało rozpoczynać działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej lub przekształcać dotychczasową działalność w SKA, widząc w niej sposób na ograniczenie obciążeń publicznoprawnych. Wzrost popularności SKA wynikał m. in. z tego, że komplementariusze SKA (czyli wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem) – podobnie jak komplementariusze spółek komandytowych – mają możliwość pomniejszenia podatku od przychodów uzyskiwanych z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej o wartość podatku CIT zapłaconego przez spółkę komandytowo-akcyjną, w części odpowiadającej udziałowi komplementariusza w zysku SKA, co powoduje, że zyski komplementariuszy SKA korzystających z odliczenia są w praktyce jednokrotnie opodatkowane.
Jednak głównym argumentem za rozpoczęciem działalności w formie SKA lub przekształceniem dotychczasowej działalności w SKA był do tej pory brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej przez jej wspólników – zarówno przez akcjonariuszy, jak i komplementariuszy. Jest to istotna przewaga SKA nad spółką komandytową, której komplementariusze mają co prawda prawo odliczania podatku zapłaconego przez spółkę, ale są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2023 r. sytuacja wspólników SKA może się jednak zmienić.
Od 2023 roku składki ZUS również dla komplementariuszy SKA
Ministerstwo Finansów zauważyło, że spółki komandytowo-akcyjne są masowo wykorzystywane przez przedsiębiorców jako sposób na uniknięcie płacenia składek ZUS i postanowiło uszczelnić przepisy. Zgodnie z opublikowanym 24 marca 2022 r. projektem ustawy, o którym pisaliśmy już w artykule „Obniżka PIT z 17% do 12%: osoby na skali podatkowej zapłacą niższe podatki„, komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych mają od 2023 roku podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne i składce zdrowotnej. Jak wskazano w uzasadnieniu projektowanych zmian, w ocenie ustawodawcy działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej jest zbliżona charakterem oraz obowiązkami ciążącymi na komplementariuszu do działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej i dlatego powinna podlegać oskładkowaniu na takich samych zasadach.
Jeżeli projektowane zmiany wejdą w życie, spółka komandytowo-akcyjna i spółka komandytowa zostaną ze sobą praktycznie zrównane pod względem zasad opodatkowania oraz składek płaconych przez komplementariuszy. Mając na uwadze, że prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej jest bardziej sformalizowane niż w spółce komandytowej czy w spółce z o.o., a w konsekwencji generuje większe koszty, wydaje się, że SKA znów straci na atrakcyjności, a przedsiębiorcy nie będą się już decydowali na przekształcenie swojej działalności w ten typ spółki.
Po wejściu w życie Polskiego Ładu spółki komandytowo-akcyjne stały się dla wielu przedsiębiorców korzystną formą prowadzenia działalności. Planowane zmiany w przepisach, nakładające składki ZUS na komplementariuszy SKA, prawdopodobnie spowodują, że rozpoczęcie działalności w formie SKA albo przekształcenie w SKA nie będzie już opłacalne, a przedsiębiorcy będą wybierać inne formy prowadzenia działalności gospodarczej.