Obowiązek raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Uwaga! wartości w EUR zostaną przeliczone na PLN przy okazji implementacji dyrektywy CSRD do polskich przepisów.
Warto podkreślić, że o ile w raportowaniu za 2024 rok mówimy o spełnieniu kryterium zatrudnienia i jednego z dwóch finansowych kryteriów o tyle od raportowania za 2025 rok wystarczy spełnić dwa z trzech kryteriów. Można więc nie spełniać kryterium zatrudnienia, ale i tak mieć obowiązek przygotowania raportowania ESG. Obowiązkowe raportowanie zrównoważonego rozwoju, będzie podlegać corocznej weryfikacji przez audytorów.
Kto jeszcze może być zainteresowany przygotowaniem raportowania ESG?
Firmy, które w najbliższym czasie nie będą podlegały obowiązkowi raportowania z dużym prawdopodobieństwem, będąc w łańcuchu dostaw swoich klientów, zostaną poproszone o dostarczenie danych i informacji do Raportów ESG swoich kontrahentów.
Doradztwo Grant Thornton w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym budowaniu strategii ESG i raportowania ESG jest skierowane do organizacji, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie dyrektywą UE CSRD oraz ze standardami raportowania ESRS, jak również do organizacji, które nie będą miały formalnego obowiązku raportowania ESG, ale znajdują się w łańcuchach dostaw swoich klientów.
A także dla firm, które chcą sprostać wyzwaniom stawianym ze strony interesariuszy oraz rynku w zakresie ESG oraz przedsiębiorstw, którym bliskie są aspekty zrównoważonego rozwoju.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają obowiązku raportowania, ale chciałby przygotować Raport ESG mogą skorzystać z uproszczonych standardów raportowania VSME, która zapewniają spełnienie minimum informacyjnego dla instytucji finansowych i dużych kontrahentów w łańcuchu wartości.
Dlaczego raportowanie ESG jest ważne?
Ujawnienia w obszarach ESG definiują zarówno sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność oraz to, w jaki sposób angażują się w działania na rzecz środowiska, pracowników i społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego.
Obowiązek ujawnień, zgodnie ze standardami ESRS, wymusza również na firmach konieczność rzetelnej analizy wpływu kwestii środowiskowych i społecznych na strategię, wyniki finansowe i wartość organizacji.
Informacje na ten temat będą podstawą do podejmowania decyzji przez inwestorów, fundusze private equity, instytucje finansowe, a także klientów i końcowych użytkowników.
Dziś, wśród kryteriów oceny atrakcyjności firmy stają się coraz ważniejsze takie czynniki, jak poziom emisji CO2, efektywność energetyczna, korzystanie z zielonych źródeł energii, równość i różnorodność, współpraca w łańcuchu dostaw, stosowane polityki i podejmowanie inicjatyw na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.
Co zyskasz dzięki raportowaniu zrównoważonego rozwoju:
- wiedzę na temat wpływu firmy na środowisko i społeczeństwo oraz środowiska i społeczeństwa na podejmowane decyzje i inwestycje firmy oraz jej wartość;
- długofalową strategięESG zaspokajającą potrzeby interesariuszy;
- poprawę efektywności operacyjnej i obniżenie kosztów;
- przyciąganie, motywowanie i zatrzymywanie pracowników;
- wzrost zaufania interesariuszy(pracowników, społeczeństwa, kontrahentów, klientów, inwestorów);
- spełnienie wymogów regulacyjnych;
- dostęp do „zielonego” finansowania.