Fiskus wydaje wadliwe interpretacje19.01.2018

Myślisz, że interpretacja podatkowa chroni Twoją firmę? Niekoniecznie. Przez ostatnie pięć lat organy podatkowe wydały 3,5 tys. wadliwych, niewiążących interpretacji – wynika z analizy Grant Thornton.

Choć indywidualne interpretacje podatkowe powinny teoretycznie dawać podatnikom pełną ochroną przez karami organów skarbowych, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Choć Wojewódzkie Sądy Administracyjne, a ostatnio nawet Naczelny Sąd Administracyjny, orzekają jednoznacznie, że organy podatkowe nie mogą wydawać interpretacji warunkowych, czyli wiążących tylko pod pewnymi warunkami, to urzędnicy fiskusa nadal tego rodzaju interpretacje wydają.

Chodzi przede wszystkim o sprawy związane z podatkiem VAT, w których do określenia odpowiedniej stawki potrzebne jest poprawne przypisanie produktu lub usługi do odpowiedniej stawki PKWiU. Organy często nakazują podatnikowi, by we wniosku sam ustalił PKWiU, a następnie wydają interpretację warunkową, która ma mieć zastosowanie tylko wtedy, jeśli PKWiU zostało przypisane poprawnie. Łącznie przez 5 lat eksperci Grant Thornton znaleźli ponad 3,5 tys. takich wadliwych interpretacji, nie dających pełnej ochrony podatnikowi.

Co to oznacza dla podatnika? Co robić, jeśli dotknęło to również naszej firmy? Zachęcały do lektury naszej analizy.

 

 

Pobierz raport →

 

Interpretacje indywidualne

Zapoznaj się z usługą

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Polska ze stabilnym klimatem inwestycyjnym

Czytaj więcej →

Zmiany w przepisach audytowych –(...)

Czytaj więcej →

Podkarpacie liderem sięgania po wsparcie(...)

Czytaj więcej →

Konstytucja Biznesu – ułatwienie dla(...)

Czytaj więcej →

10 najważniejszych zmian w podatkach(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami