Niniejszy artykuł przedstawia ogólne informacje dotyczące listy wydatków, które będą mogły być rozliczane w ramach ulgi na ekspansję (tzw. koszty kwalifikowane). Ulga na ekspansję to nowa preferencja podatkowa, która jest dedykowana podmiotom ponoszącym nakłady na promocję swoich produktów.
Podsumowanie:
- Ustawodawca przedstawił zamknięty katalog kosztów, które będą mogły być rozliczane w ramach ulgi na ekspansję (tzw. koszty kwalifikowane).
- Koszty kwalifikowane nie mogą zostać zwrócone podatnikom w żadnej formie.
Koszty kwalifikowane w uldze na ekspansję
W ramach ulgi na ekspansję podatnicy będą uprawnieni (po spełnieniu ustawowych przesłanek) do dwukrotnego odliczenia kosztów poniesionych na zwiększenie sprzedaży wytworzonych produktów – raz w momencie zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu oraz drugi raz w momencie rozliczenia ulgi na ekspansję.
Niestety w ramach przedmiotowej ulgi nie będzie możliwości rozliczenia wszystkich wydatków poniesionych na zwiększenie sprzedaży, a jedynie tych wydatków, które zostały wskazane w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych.
Ponadto w kontekście ulgi na ekspansję istotny jest definitywny charakter poniesionego wydatku, tj. wartość poniesionego wydatku nie może zostać zwrócona w jakiejkolwiek formie.
Katalog kosztów kwalifikowanych w uldze na ekspansję
Zgodnie z ustawą wprowadzającą ulgę na ekspansję, do kosztów kwalifikowanych zaliczają się wydatki poniesione na:
- uczestnictwa w targach poniesione na organizację:
- miejsca wystawowego;
- zakup biletów lotniczych;
- zakwaterowania i wyżywienia dla pracowników.
- działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;
- dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;
- przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;
- przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.
W kontekście wysokości wydatków, w szczególności atrakcyjne może okazać się rozliczanie wydatków na działania promocyjno-informacyjne (w zasadzie każda spółka ponosi tego typu wydatki) oraz dla firm produkcyjnych – dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów.
Decyzja o wsparciu, a ulga na ekspansję
Podatnicy będą mieli prawo odliczenia jedynie tych kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozważając skorzystanie z ulgi na ekspansję warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, stosowane na podobnych zasadach:
Zachęcamy do zapoznania się innymi artykułami, które także zostały poświęcone uldze na ekspansję:
- Polski Ład – ulga na ekspansję
- Ulga na ekspansję – dla kogo
- Ulga na ekspansję – jakie warunki należy spełnić
- Ulga na ekspansję – terminy
- Ulga na ekspansję – jak bezpiecznie skorzystać
Podsumowując, przepisy regulujące ulgę na ekspansję zawierają zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych. Ulga na ekspansję może pozwolić na duże oszczędności podatkowe, sięgające nawet 190 000 zł rocznie.
WSPOŁAUTOR: Łukasz Boszko, Senior Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe