Marcin Diakonowicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych menedżerów na rynku audytorskim w Polsce, dołącza do Grant Thornton. Obejmuje stanowisko Partnera i będzie odpowiadał za rozwój biznesu na rynku warszawskim.

Grant Thornton w Polsce ma za sobą okres silnego rozwoju. W ostatnich dwóch latach obrotowych (zakończonych w czerwcu) przychody rosły w tempie 25 i 20 proc., a w ciągu ostatnich pięciu lat skumulowany wzrost wyniósł 91 proc. Od początku 2014 r. zatrudnienie wzrosło w z niespełna 400 do 650 osób, co było nie tylko efektem wzrostu organicznego, ale też przejęcia dwóch podmiotów świadczących usługi w zakresie doradztwa cyfrowego. W utrzymaniu tego silnego rozwoju ma pomóc kolejne ważne wydarzenie. Do firmy dołącza Marcin Diakonowicz, jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych menedżerów na polskim rynku audytorskim, do niedawna wiceprezes jednej z firm tzw. wielkiej czwórki.

Jan Letkiewicz

Partner Zarządzający Departamentem Audytu w Grant Thornton

Marcin to menedżer z ogromnym dorobkiem zawodowym i siecią kontaktów biznesowych. Do tej pory specjalizował się w obsłudze dużych polskich firm prywatnych, a to nasza strategiczna grupa docelowa. Jego przyjście będzie oznaczało dalszy silny rozwój Grant Thornton w obszarze usług audytorskich, zwłaszcza na rynku warszawskim.

Marcin Diakonowicz w Grant Thornton obejmie funkcję Partnera i będzie nadzorował warszawski oddział Departamentu Audytu oraz będzie odpowiadał za rozwój biznesu na tym rynku. Obowiązki te obejmie 22 grudnia (kiedy wygasa jego zakaz konkurencji).

Marcin Diakonowicz

Ostatnie zmiany regulacyjne na rynku audytorskim (zwłaszcza przymusowa rotacja audytorów jednostek zainteresowania publicznego i zakaz łączenia audytu z doradztwem) sprzyjają firmom spoza tzw. wielkiej czwórki. Przez te obostrzenia spółki giełdowe często są zmuszone sięgać po usługi nieco mniejszych firm i Grant Thornton – ze swoją silną marką, ogromnym zapleczem międzynarodowym i 26-letnim doświadczeniem w Polsce – jest zwykle dla nich najbardziej naturalnym wyborem.

Do niedawna przez całą historię Grant Thornton w Polsce największa część przychodów z usług audytorskich była generowana przez zespół biura poznańskiego (gdzie mieści się siedziba główna firmy). Obecny rok jest pierwszym, w którym biuro warszawskie wyprzedziło pod względem przychodów biuro poznańskie.

Jan Letkiewicz

Warszawa z naszego punktu widzenia ma ogromny potencjał, którego – jako firma wywodząca się z Poznania – bardzo długo nie potrafiliśmy wykorzystać. Ostatnio, dzięki znakomitym działaniom zespołu oraz sprzyjającym nam zmianom regulacyjnym, ta sytuacja zaczęła się zmieniać, nasze przychody zaczęły tu silnie rosnąć i biura w Warszawie i Poznaniu właściwie się zrównały. Dzięki Marcinowi nasze możliwości wykorzystania tego potencjału mocno rosną. Naszym celem jest, by w ciągu trzech lat przychody z rynku warszawskiego się podwoiły.

Marcin Diakonowicz

Obecnie przychody z audytu w Warszawie stanowią około 40 proc. wszystkich przychodów audytu w Grant Thornton. Moją ambicją jest, by niedługo wskaźnik ten sięgnął 60-70 proc. Myślę, że jest to ambitny cel, ale jak najbardziej realny. Grant Thornton to świetnie poukładana, mądrze zarządzana firma i choć już teraz szybko się rozwija, to nadal ma duży potencjał.

Nowy Partner w swojej dotychczasowej karierze odpowiadał przede wszystkim za obsługę dużych polskich firm prywatnych, w tym rodzinnych. To segment, w który jest i przez lata był najmocniej reprezentowany w strukturze klientów Grant Thornton, dlatego kompetencje i doświadczenie Marcina pozwolą umocnić pozycję Grant Thornton w tej specjalizacji.

Marcin Diakonowicz.

Zawsze byłem pod wrażeniem standardów panujących w Grant Thornton, szczególnie w obsłudze polskich firm rodzinnych. Przez lata obserwowałem, jak konkurencja czerpała inspirację ze wzorców tutaj wypracowanych w tym obszarze. Ponieważ firmy rodzinne to grupa, z którą także ja mam bliskie relacje, cieszę się, że możemy połączyć nasze siły.

Jego drugą specjalizacją jest obsługa klientów niemieckojęzycznych i firm z niemieckim kapitałem, dlatego w Grant Thornton będzie też tworzył tzw. German Desk, czyli komórkę wyspecjalizowaną w kontaktach z klientami związanymi z regionem DACHL.

Marcin Diakonowicz to trzecia osoba, która dołączyła do grona Partnerów w Grant Thornton. Wcześniej, z początkiem listopada nominacje partnerskie w Departamencie Outsourcingu otrzymały Anna Łuńska i Dorota Kosińska, dotychczasowe Senior Menedżer.