1 stycznia 2022 r. w życie wejdą wyczekiwane przez podatników zmiany w tzw. podatku estońskim, czyli uldze podatkowej dla przedsiębiorstw reinwestujących zyski. W najnowszym „Purpurowym Informatorze” eksperci Grant Thornton pokazują, z czym wiążą się zmiany i dlaczego w końcu ulga ma szansę realnie pomóc obniżyć opodatkowanie części podatnikom.
[Sprawdź aktualnę wersję raportu ze zmianami w Estońskim CIT 2022/2023]
Pod koniec 2020 r. oddaliśmy w Wasze ręce materiał prezentujący praktyczny wymiar zupełnie nowego wówczas systemu opodatkowania wzorowanego na tzw. modelu estońskim. Z uwagi na liczne ograniczenia oraz kontrowersyjne zasady funkcjonowania, nasza ocena tego rozwiązania w pierwotnym kształcie była krytyczna. Finalnie nowy model opodatkowania wybrała dotychczas marginalna liczba podatników.
Ustawodawca dostrzegł liczne wady wprowadzonego modelu i z początkiem przyszłego roku wprowadza daleko idące zmiany, mające zwiększyć atrakcyjność „estońskiego CIT”. W efekcie będziemy mieć do czynienia z niezwykle przyjaznym modelem opodatkowania.
Zgodnie z uchwalonymi zmianami:
- dla wielu przedsiębiorstw realnym stanie się brak obowiązku płacenia podatku dochodowego w przypadku reinwestowania generowanych zysków,
- obniżenie obciążeń podatkowych będzie dotyczyło również przedsiębiorców, którzy nie tylko reinwestują , ale też zakładają wypłaty części a nawet całość zysków,
- podatek estoński może też stać się dla niektórych przedsiębiorców formułą będącą odpowiedzią na spodziewany wzrost obciążeń w zakresie składki zdrowotnej.
Zapraszamy do lektury „Purpurowego Informatora”, w którym szczegółowo opisujemy bieżące zmiany i ich skutki dla podatników. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wnioski przyczynią się do podjęcia przez Państwo korzystnych decyzji biznesowych.
WIDEO: Estoński CIT. Czym jest?
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT wreszcie nabiera sensu
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Czy podatek estoński zachęci przedsiębiorców do przekształcenia w spółkę z o.o.?
- „Podatek estoński” sposobem na rozwój polskiej gospodarki
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Co można jeszcze poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?