fbpx

GrantThornton

Treść artykułu

1 stycznia 2022 r. w życie wejdą wyczekiwane przez podatników zmiany w tzw. podatku estońskim, czyli uldze podatkowej dla przedsiębiorstw reinwestujących zyski. W najnowszym „Purpurowym Informatorze” eksperci Grant Thornton pokazują, z czym wiążą się zmiany i dlaczego w końcu ulga ma szansę realnie pomóc obniżyć opodatkowanie części podatnikom.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Pod koniec 2020 r. oddaliśmy w Wasze ręce materiał prezentujący praktyczny wymiar zupełnie nowego wówczas systemu opodatkowania wzorowanego na tzw. modelu estońskim. Z uwagi na liczne ograniczenia oraz kontrowersyjne zasady funkcjonowania, nasza ocena tego rozwiązania w pierwotnym kształcie była krytyczna. Finalnie nowy model opodatkowania wybrała dotychczas marginalna liczba podatników.

Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton

Ustawodawca dostrzegł liczne wady wprowadzonego modelu i z początkiem przyszłego roku wprowadza daleko idące zmiany, mające zwiększyć atrakcyjność „estońskiego CIT”. W efekcie będziemy mieć do czynienia z niezwykle przyjaznym modelem opodatkowania.

Zgodnie z uchwalonymi zmianami:

  • dla wielu przedsiębiorstw realnym stanie się brak obowiązku płacenia podatku dochodowego w przypadku reinwestowania generowanych zysków,
  • obniżenie obciążeń podatkowych będzie dotyczyło również przedsiębiorców, którzy nie tylko reinwestują , ale też zakładają wypłaty części a nawet całość zysków,
  • podatek estoński może też stać się dla niektórych przedsiębiorców formułą będącą odpowiedzią na spodziewany wzrost obciążeń w zakresie składki zdrowotnej.

Zapraszamy do lektury „Purpurowego Informatora”, w którym szczegółowo opisujemy wprowadzane zmiany i ich skutki dla podatników. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wnioski przyczynią się do podjęcia przez Państwo korzystnych decyzji biznesowych.

Pobierz raport: „ Estoński CIT 2.0” od 2022 r. realną szansą na brak opodatkowania

Zobacz prezentację

WIDEO: Estoński CIT. Czym jest?

Zobacz film

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo podatkowe Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane