Od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z nowelizacją przepisów wprowadzoną w ramach „Polskiego Ładu” weszły w życie istotne zmiany dotyczące oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych, m.in. w sposobie i terminie złożenia oświadczenia, a także w jego treści. Na co zwrócić szczególną uwagę przy składaniu oświadczenia za rok 2023? Podatnicy, nie dajcie się zaskoczyć!
SPIS TREŚCI
- Zmiany dotyczące oświadczenia cen transferowych
- Kto jest zobowiązany do składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych?
- Kiedy mija termin na złożenie oświadczenia o cenach transferowych w 2023 r.?
- Jaka jest treść oświadczenia?
- Kto podpisuje oświadczenie o cenach transferowych i w jakiej formie należy je złożyć?
- Jakie sankcje grożą za niedopełnienie obowiązków lub oświadczenie nieprawdy?
- Oświadczenie cen transferowych - podsumowanie
Zmiany dotyczące oświadczenia cen transferowych
Od 2017 roku Podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych składają dodatkowo do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie o jej sporządzeniu. Nowelizacja przepisów w zakresie cen transferowych, która weszła w życie wraz z początkiem 2019 roku, wprowadziła szereg zmian dotyczących m.in. treści oświadczenia oraz formy składania go do urzędu skarbowego, a także, co szczególnie istotne, uregulowała kwestię odpowiedzialności za prawdziwość oświadczenia oraz terminowość jego złożenia. Od początku roku 2022 w życie weszły kolejne ważne zmiany dotyczące treści oświadczenia, jak również terminu oraz sposobu jego złożenia.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące oświadczenia cen transferowych za rok 2023.
Kto jest zobowiązany do składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych?
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych w ramach informacji o cenach transferowych (TPR) składają podatnicy, którzy są objęci obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.
W przypadku składania informacji o cenach transferowych (TPR) dla transakcji zwolnionych z tego obowiązku, oświadczenie nie jest składane – sekcja dotycząca oświadczenia pozostaje niewypełniona w TPR.
[Czytaj więcej na temat weryfikacji obowiązków dokumentacyjnych dla roku 2023 ]
Kiedy mija termin na złożenie oświadczenia o cenach transferowych w 2023 r.?
Termin na złożenie oświadczenia w ramach informacji o cenach transferowych (TPR) wynosi 11 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Podatnicy, których rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu będą składać oświadczenie za 2023 rok do dnia 30 listopada 2024 roku.
Jaka jest treść oświadczenia?
Treść aktualnie obowiązującego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych składa się z dwóch zasadniczych elementów.
W odniesieniu do transakcji kontrolowanych, podlegających raportowaniu TPR (w tym dla transakcji kontrolowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych) podatnik oświadcza, iż:
- sporządził lokalną dokumentację cen transferowych zgodnie ze stanem rzeczywistym
oraz
- ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane (tj. rynkowych).
W odniesieniu do transakcji innych niż kontrolowane realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, które podlegając raportowaniu TPR podatnik oświadcza, iż:
- sporządził lokalną dokumentację cen transferowych zgodnie ze stanem rzeczywistym
oraz
- ceny objęte tą dokumentacją są ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane niemające miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tj. rynkowym).
Treść oświadczenia składanego od roku 2022 uległa zmianie względem treści oświadczenia składanego za lata 2019-2021, zawiera bowiem dodatkowo deklarację sporządzenia dokumentacji zgodnie ze stanem rzeczywistym.
Ważny fragment
Podsumowując, podatnicy są zobowiązani oświadczyć o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych zgodnie ze stanem rzeczywistym oraz, co najważniejsze, o stosowaniu cen rynkowych w transakcjach kontrolowanych objętych tą dokumentacją.
Nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2022 roku uregulowała kwestię prawidłowości złożenia oświadczenia w przypadku otrzymania nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, lub innych świadczeń . Zgodnie z art. 11t ust 2b Ustawy o CIT/ 23zf Ustawy o PIT, zgodnie z którym w przypadku otrzymania nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, lub innych świadczeń w naturze stanowiących przychód ceny transferowe uważa się za ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, jeżeli przychód ten został dla celów podatkowych wykazany zgodnie z zasadą ceny rynkowej.
Kto podpisuje oświadczenie o cenach transferowych i w jakiej formie należy je złożyć?
Oświadczenie składane na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku zostało połączone z informacją o cenach transferowych (formularzem TPR ). Rozwiązanie to ma stanowić pewnego rodzaju ułatwienie – zamiast jak dotychczas dwóch dokumentów podatnicy będą składają jeden wspólny dokument zawierający wszystkie wymagane informacje o spółce i transakcjach.
Informacja o cenach transferowych (zawierająca oświadczenie) musi zostać podpisana przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kierownika jednostki (w rozumieniu ustawy o rachunkowości), a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu.
- pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Informacja o cenach transferowych jest składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
[Czytaj więcej na temat obowiązków w cenach transferowych: Formularz TPR za 2023 r.]
Masz pytanie lub wątpliwości? Skontaktuj się z naszym ekspertem! Joanna Długaj, tel. +48 661 538 505, joanna.dlugaj@pl.gt.com
Jakie sankcje grożą za niedopełnienie obowiązków lub oświadczenie nieprawdy?
Równolegle z przeniesieniem odpowiedzialności za ceny transferowe bezpośrednio na członków zarządu (lub innego organu kontrolującego) od roku 2019 zwiększona została odpowiedzialność karno skarbowa w przypadku niedopełnienia obowiązków podatkowych dotyczących oświadczenia.
Wprowadzona od roku 2022 zmiana polegająca na wyznaczeniu jednej osoby wchodzącej w skład organu wieloosobowego do podpisywania informacji o cenach transferowych (w tym oświadczenia) nie zwalnia pozostałych osób wchodzących w skład tego organu z odpowiedzialności za niezłożenie tej informacji.
Ustawodawca przewidział w tym zakresie osobny artykuł (tj. art. 80e KKS) oraz ujednolicił stawki sankcyjne poprzez wskazanie, że jeżeli informacja o cenach transferowych:
- nie zostanie złożona lub
- zostanie złożona niezgodnie ze stanem rzeczywistym.
Wówczas sprawca czynu zabronionego jest narażony na karę grzywny w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych (1.414,00 – 40.723.200,00 PLN).
Jeżeli informacja o cenach transferowych zostanie złożona po terminie, sprawca czynu zabronionego jest narażony na karę grzywny w wysokości od 10 do 240 stawek dziennych (1.414,00 – 13.574.400,00 PLN).
W przypadku mniejszej wagi czynu organ może nałożyć jedynie grzywnę za wykroczenie skarbowe ( 424,2 – 84.840 PLN).
W odpowiedzi na interpelację Minister Finansów wskazał, że odpowiedzialność ta, w przypadku podpisania informacji o cenach transferowych, może również zostać poniesiona przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem, a kwestie odpowiedzialności karnej skarbowej należy rozpatrywać w kontekście ogólnych zasad odpowiedzialności określonych w Kodeksie karnym skarbowym tj. winy i umyślności działania sprawców.
Oświadczenie cen transferowych – podsumowanie
Podsumowując, każdy podatnik zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych musi zmierzyć się także ze złożeniem oświadczenia o jej sporządzeniu, w którym potwierdzi że stosowane przez niego ceny w transakcjach kontrolowanych znajdowały się na poziomie rynkowym. Szczególnie istotne jest więc odpowiednio wczesne przystąpienie do prac nad dokumentacją cen transferowych, aby rzetelnie zweryfikować warunki transakcji ustalanych z podmiotami powiązanymi.
Podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż obecna sytuacja gospodarcza może spowodować konieczność aktualizacji posiadanych analiz cen transferowych, jeżeli spowodowała ona istotne zmiany w otoczeniu ekonomicznym w którym przeprowadzane były transakcje kontrolowane.
Dodatkowo, jeżeli analizy cen transferowych sporządzone zostały pierwszy raz w związku z dokumentacją za rok 2020, w roku 2023 utracą swoją 3-letnią ważność i również niezbędne będzie ich zaktualizowanie.
Podsumowanie
- Zgodnie z aktualną treścią oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych podatnicy deklarują, że przygotowali dokumentację cen transferowych zgodnie ze stanem rzeczywistym, a także że w transakcjach objętych tą dokumentacją stosują rynkowe ceny.
- Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych za rok 2023 jest połączone z informacją o cenach transferowych (formularzem TPR).
- Informacja o cenach transferowych (wraz z oświadczeniem) musi zostać podpisana przez wskazanego członka zarządu (lub innego organu zarządzającego) podpisem elektronicznym i złożona w terminie 11 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Dopuszczono również możliwość złożenia podpisu przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
- Informacja o cenach transferowych (wraz z oświadczeniem) musi zostać podpisana przez wskazanego członka zarządu (lub innego organu zarządzającego) podpisem elektronicznym i złożona w terminie 11 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Dopuszczono również możliwość złożenia podpisu przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Więcej o cenach transferowych:
- Dokumentacja cen transferowych za 2023 r. – podsumowanie obowiązków
- Formularz TPR za 2023 r.
- Analiza cen transferowych – skutki i wyzwania dla podatników
- Analiza zgodności – narzędzie obrony rynkowości warunków transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi
- Benchmark w cenach transferowych – 5 kluczowych kwestii
- Oświadczenie cen transferowych za 2023 – terminy, zmiany
- Raje podatkowe a ceny transferowe