Polski Ład już niedługo wchodzi w życie. Takie są fakty. Zmiany w zakresie rozliczeń podatkowych, które, w ramach Polskiego Ładu, będą miały wpływ na nowe obowiązki podatników i płatników, budzić będą nadal wiele emocji.
Obecnie koncentrują się one głównie wokół zagadnień, związanych z opodatkowaniem dochodów osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą, ze względu na wzrost obciążeń podatkowych daninami publicznoprawnymi (składka zdrowotna). To zagadnienie ważne, ale warto jednak przyjrzeć się także innym zmianom, które z jednej strony przysporzą dodatkowych obowiązków lub zwiększą poziom obciążenia dochodów dla podatników, opodatkowanych podatkiem CIT, a z drugiej strony dają możliwości zmniejszenia obciążeń podatkowych, poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Polski Ład: dodatkowe obowiązki i obciążenia dla dochodów
1. Opodatkowanie dochodów z pracy
Obciążenia publiczno-prawne od dochodów z pracy dla osób zarabiających powyżej dwóch średnich krajowych wzrosną. Pojawią się też praktyczne trudności wiązane z koniecznością rozliczania ulgi dla klasy średniej. Niezbędne będzie pozyskanie od pracowników nowych oświadczeń w związku z pojawieniem się nowych ulg (np. ulga dla wychowujących 4 dzieci, ulga dla pracujących seniorów) lub likwidacją określonych uprawnień (wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci).
2. Cienka kapitalizacja
Modyfikacja wzoru do wyliczenia kosztów finansowania dłużnego, stanowiących koszt uzyskania przychodu sprawi, że podatnicy nie skorzystają już z korzystnie się dla nich kształtującej linii orzeczniczej umożliwiającej zaliczenie do kosztów podatkowych kwoty 3 mln zł powiększonej o 30% podatkowej EBITDA
3. Spółki nieruchomościowe
Nastąpi wyłączenie z kosztów podatkowych spółek nieruchomościowych odpisów dokonywanych od środków trwałych z 1 grupy KŚT (budynki / lokale mieszkalne) w części, w jakiej przekraczają odpisy amortyzacyjne dokonywane dla celów rachunkowych. Przypominamy też o nowych obowiązkach informacyjnych dla Spółek nieruchomościowe i ich wspólników, które po raz pierwszy trzeba wypełnić w 2022 r.
4. Koszty finasowania dłużnego a transakcje kapitałowe
Polski Ład wprowadzi wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niektórych kosztów finansowania dłużnego, dotyczących transakcji kapitałowych.
5. Ukryta dywidenda (od 1 stycznia 2023)
Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków stanowiących tzw. ukrytą dywidendę, a więc wysokość wydatków lub termin ich poniesienia będą uzależnione od osiągnięcia lub wysokości zysku, lub racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby je ponieść w niższej wysokości, ewentualnie koszty te obejmowałyby wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które przed utworzeniem spółki stanowiły własność wspólnika lub podmiotów powiązanych.
6. Podatek od przerzuconych dochodów
Obowiązek zapłaty podatku od kosztów na rzecz podmiotów powiązanych. Ciężar podatku będą ponosiły polskie podmioty ponoszące na rzecz podmiotów powiązanych określone koszty (m.in. koszty usług niematerialnych, opłat za wartości niematerialne i prawne, koszty finansowania dłużnego).
Nasz ekspert Dariusz Gałązka jest do Twojej dyspozycji.
Jakie korzyści przyniesie Polski Ład?
1. Podatek estoński
„Podatek estoński” po zmianach stanie się atrakcyjnym rozwiązaniem. Zniesione zostaną podstawowe bariery, które powodowały, że ryzyka związane z wejściem w system estoński przekraczały korzyści. W dalszym ciągu jednak, do „systemu” wejść będą mogły jedynie podmioty, których udziałowcami, akcjonariuszami czy wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne zatrudniające pracowników.
Estoński CIT: sprawdź w naszym Raporcie czy możesz zyskać: Estoński CIT 2.0” od 2022 r. realną szansą na brak opodatkowania
2. Ulga B+R
Zwiększenie limitu odliczeń – już od 1 stycznia 2022 roku możliwe będzie odliczenie w ramach ulgi B+R 200% wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników, którzy są zaangażowani w prace B+R. Co więcej, zwiększy się także wysokość limitów odliczeń dla podmiotów posiadających status CBR. Dodatkowo wprowadzono możliwość łącznego stosowania ulgi B+R wraz z ulgą IP Box.
3. Ulga na innowacyjnych pracowników
Płatnik PIT, który z uwagi na zbyt niski dochód nie rozliczył w pełni ulgi B+R, będzie mógł pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek pracowników, których zaangażowanie w działalność B+R wynosi co najmniej 50%
4. IP Box
Wprowadzono zmiany umożliwiające łączenie ulgi B+R i IP Box.
Czytaj również: Podatek ryczałtowy dla programisty w 2022 roku
5. Ulga na prototypy
Wydatki ponoszone na wprowadzenie nowego produktu (np. zakup środków trwałych), będą mogły stanowić dodatkowy koszt podatkowy w wysokości 30%. Brak limitów odliczeń oraz wymogów co do wielkości przedsiębiorstwa.
Czytaj również: Polski Ład a ulga na prototyp
6. Ulga na robotyzację
Wydatki poniesione na nabycie robota przemysłowego oraz osprzęt do niego będą mogły zostać ponownie odliczone od podstawy opodatkowania w wysokości 50%. Brak limitów odliczeń oraz wymogów co do wielkości przedsiębiorstwa.
Czytaj również: Polski Ład a ulga na robotyzację
7. Ulga na wprowadzenie nowego produktu (ulga na ekspansję)
Wydatki poniesione na zwiększenie przychodów ze sprzedaży nowych produktów będą mogły zostać ponownie odliczone od podstawy opodatkowania. Obowiązuje limit w wysokości 1 mln złotych. Co ciekawe, do kosztów kwalifikowanych będzie można zaliczyć m.in. wydatki na marketing (np. udział w targach, przestrzeń internetowa), a także wydatki związane z dostosowaniem opakowań do nowych produktów.
8. Wydatki na nabycie udziałów/akcji
Prawo do obniżenia dochodu o wydatki na nabycie innego podmiotu
9. Sponsoring
Ulga w wysokości 50% wartości kosztów na działalność sportową, kulturalną i naukową Po spełnieniu określonych warunków możliwe będzie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na tę działalność
Liczba zmian jest spora, kluczowy jest zakres zmian. Dlatego nieodzownym wydaje się dokonanie oceny, czy te zmiany będą miały wpływ na działalność każdego przedsiębiorcy. Świadome zarządzanie zmianą jest bowiem jednym z elementów osiągnięcia sukcesów w biznesie.
Czasu zostało niewiele. Chętnie Państwu w tym pomożemy.
Podatek Estoński:
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
- Jacek Lechna: jacek.lechna@pl.gt.com
CIT:
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
- Dariusz Gałązka: dariusz.galazka@pl.gt.com
- Elżbieta Ślusarczyk: elzbieta.slusarczyk@pl.gt.com
- Maciej Hadas: maciej.hadas@pl.gt.com
Ulgi podatkowe:
- Michał Rodak: michal.rodak@pl.gt.com
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
PSI:
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
WHT:
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
PIT:
- Małgorzata Samborska: malgorzata.samborska@pl.gt.com
- Elżbieta Ślusarczyk: elzbieta.slusarczyk@pl.gt.com