W prostej spółce akcyjnej (dalej: PSA) akcje są zdematerializowane, co oznacza, że nie mają one postaci dokumentu. W związku z procesem dematerializacji koniecznym stało się opracowanie systemu elektronicznego pozwalającego na ewidencjowanie akcjonariuszy. W tym celu w KSH przewidziany został obligatoryjny m. in. dla każdej prostej spółki akcyjnej rejestr akcjonariuszy.
Podsumowanie:
- Obowiązek prowadzenia rejestru akcjonariuszy dotyczy każdej prostej spółki akcyjnej od momentu jej zawiązania do momentu wykreślenia z rejestru.
- Rejestr może być prowadzony tylko przez ściśle określone w KSH podmioty na podstawie zawartej przez spółkę umowy zawartej z wybranym podmiotem.
- Rejestr jest jawny dla spółki oraz akcjonariuszy.
Nasz ekspert Maria Katańska jest do Twojej dyspozycji.
2. Podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru akcjonariuszy
Zgodnie z KSH, rejestr akcjonariuszy w postaci elektronicznej prowadzi podmiot, który na podstawie Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi jest uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych (tj. w szczególności domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską i banki powiernicze, jak również Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.) bądź notariusz prowadzący na terytorium RP kancelarię notarialną.
3. Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy
Prowadzenie rejestru akcjonariuszy odbywa się na podstawie umowy o jego prowadzenie zawieranej przez spółkę (tj. przez zarząd lub radę dyrektorów – więcej o reprezentacji PSA dowiesz się z naszego artykułu) z wybranym podmiotem. Zawarcie umowy musi być poprzedzone uchwałą walnego zgromadzenia, wyrażającą zgodę na dokonany wybór. Zgodnie z zasadami ogólnymi, zawarcie umowy bez podjęcia uchwały skutkować będzie nieważnością podjętej czynności.
Powyższa zasada nie dotyczy jednak wyboru podmiotu prowadzącego rejestr w momencie zawiązania spółki, ponieważ zgodnie z KSH w takiej sytuacji wyboru podmiotu dokonują akcjonariusze.
Ważny fragment
W przypadku każdej prostej spółki akcyjnej, w momencie ich zawiązania akcjonariusze są zobligowani do wyboru podmiotu prowadzącego rejestr.
4. Rozwiązanie umowy prowadzenie rejestru akcjonariuszy
Rejestr akcjonariuszy powinien w spółce funkcjonować w sposób ciągły – od momentu jej zawiązania do wykreślenia z rejestru, ale jedność podmiotu prowadzącego ten rejestr nie jest wymagana. Dlatego też KSH przewiduje, że umowa o prowadzenie rejestru może być rozwiązana przez każdą ze stron. Rozwiązanie umowy przez podmiot prowadzący rejestr jest możliwe tylko z ważnych powodów, z zachowaniem terminu wypowiedzenia nie krótszego niż 3 miesiące, natomiast przez spółkę – tylko przy zapewnieniu ciągłości funkcjonowania rejestru, a więc pod warunkiem zawarcia nowej umowy z kolejnym podmiotem wybranym zgodnie z wyżej zarysowaną procedurą.
5. Zasada jawności rejestru i ograniczonego dostępu do ujawnianych w nim danych
Rejestr akcjonariuszy jest jawny dla spółki i każdego akcjonariusza. Zasada jawności jest realizowana przez umożliwienie tym podmiotom dostępu do danych w zawartych w rejestrze. Może odbywać się to w dowolny sposób, w zależności od decyzji podmiotu prowadzącego rejestr. Możliwe jest zatem nie tylko udostępnianie żądanych informacji w formie papierowej bądź elektronicznej, ale również, przykładowo, poprzez zapewnienie ciągłego (internetowego) dostępu do rejestru uprawnionym podmiotom.
Inne podmioty niż spółka i jej akcjonariusze, w tym w szczególności osoba zainteresowana nabyciem akcji, nie mają dostępu do rejestru.
Zawarcie przez prostą spółkę akcyjną umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy jest obligatoryjne. Rejestr musi funkcjonować w sposób ciągły, a zatem od momentu zawiązania spółki do jej wykreślenia z rejestru. Niedopełnienie tego obowiązku obwarowane jest karą grzywny do 20 tysięcy złotych, która to jest nakładana na każdą osobę odpowiedzialną za nieprowadzenie przedmiotowego rejestru.
Prosta spółka akcyjna – nowy cykl artykułów
- Prosta(?) spółka akcyjna – nowy cykl artykułów Grant Thornton!
- Nabycie akcji prostej spółki akcyjnej nie takie proste
- Odpowiedzialność akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej (PSA)
- Prosta spółka akcyjna a spółka z o.o. – podobieństwa i różnice
- Efektywne opodatkowanie PSA i jej akcjonariuszy
- Reprezentacja prostej spółki akcyjnej – zarząd czy rada dyrektorów?
- Kupujesz albo sprzedajesz akcje prostej spółki akcyjnej? Uważaj na moment przeniesienia praw
- Założenie prostej spółki akcyjnej – jak to zrobić?
- Uproszczona likwidacja Prostej Spółki Akcyjnej
- Skutki podatkowe finansowania PSA
- Jak wypłacić dywidendę w Prostej spółce akcyjnej?
- Akcje założycielskie, czyli jak nie dać się rozwodnić w PSA
- Rejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej
- Skutki podatkowe likwidacji PSA
- Prosta spółka akcyjna a spółka akcyjna – podobieństwa i różnice
- Zmiana umowy prostej spółki akcyjnej w praktyce