fbpx

GrantThornton

Treść artykułu

W marcu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali w sieci 277 tys. nowych ofert pracy. To najwięcej od stycznia 2020 roku i aż o 19 proc. więcej niż przed rokiem.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Marzec 2021 roku jest pierwszym miesiącem od początku pandemii, w którym dynamika rok do roku osiągnęła dodatni wynik. W miesiącu tym pracodawcy w Polsce opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych aż 276,8 tys., czyli o 19,4 proc. więcej niż marcu zeszłego roku i o 18 proc. więcej niż w lutym 2021 roku. Ostatnio tak wysoki wynik liczby ofert pracy odnotowano w styczniu 2020 roku.

Oczywiście, dodatni wynik dynamiki rocznej może być jedynie efektem statystycznym. Dane za marzec 2021 roku porównywane są bowiem z danymi za marzec 2020 roku, a więc po raz pierwszy w historii naszego badania bazą odniesienia jest okres, w którym pandemia była już obecna w Polsce.

Niemniej, jeśli przeanalizować dane bardziej szczegółowo, można odnieść wrażenie, że pozytywny trend nie jest jedynie złudzeniem statystycznym. Warto zwrócić uwagę, że już w lutym 2021 roku liczba ofert pracy rosła w porównaniu ze styczniem, tymczasem w 2020 roku w tym samym miesiącu liczba ta wyraźnie spadała, choć pandemia nie wydawała się wtedy w Polsce realnym zagrożeniem. Aby jednak potwierdzić tę hipotezę, musimy poczekać do danych za kwiecień.

Monika Smulewicz

Partner, Departament Outsourcingu, Grant Thornton

Minął pełen rok od początku pandemii. To co już wiemy, to to, że polscy pracodawcy poradzili sobie w tym czasie bardzo dobrze. Choć w pierwszej, wiosennej fali mocno wystraszyli się o swoją przyszłość i anulowali średnio połowę procesów rekrutacyjnych, to w kolejnych miesiącach nauczyli się żyć z ograniczeniami. Oczywiście w wielu branżach – np. w hotelach, gastronomii, rozrywce czy eventach – sytuacja dalej jest bardzo trudna i nadal potrzebują one wsparcia państwa, jednak w skali całej gospodarki z pewnością czarne scenariusze sprzed roku na szczęście nie sprawdziły się.

Pobierz raport „Rynek pracy w czasie COVID-19”

Zobacz prezentację

Partnerem technologicznym badania jest firma Element.

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Trzeci miesiąc spadku liczby ofert pracy

W lipcu 2022 roku pracodawcy opublikowali w sieci 288 tys. ofert pracy, czyli o 6% mniej niż przed rokiem. Spadki, na szczęście, nie pogłębiają się. Rynek pracy czeka drobna korekta, a nie kryzys?

Produkcja prawa idzie na rekord

W pierwszej połowie 2022 r. przyjęto w Polsce 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem. Jeśli ta dynamika się w obecnym roku przyrost prawa będzie najwyższy w historii…

Najczęściej czytane