Wielu podatników rozważa rozpoczęcie korzystania z ryczałtu także z początkiem stycznia 2023, z uwagi na zbliżający się koniec roku kalendarzowego.
W jakim terminie złożyć zawiadomienia o ryczałcie estońskim?
Spółki, jako nowi podatnicy ryczałtowi, powinny pamiętać o spełnieniu obowiązku wysłania zawiadomienia o ryczałcie, który składa się na formularzu ZAW-RD, do końca stycznia. Warto mieć na uwadze, że jeżeli spółka nie dopełni tego obowiązku w tym terminie, to może ona złożyć zawiadomienie właściwie w dowolnym momencie roku 2023 i nie musi czekać do 2024 r. [W przypadku chęci rozpoczęcia korzystania z ryczałtu w trakcie rozpoczętego roku obrotowego więcej na ten temat piszemy tutaj]. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zawiadomienie złożone np. w lutym będzie oznaczało rozpoczęcie korzystania z ryczałtu nie od 1 stycznia, a od 1 lutego. Nie istnieje również możliwość przywrócenia terminu do złożenia zawiadomienia o ryczałcie, gdyż jest ono obwarowane terminem zawitym. Nie istnieje zatem możliwość złożenia zawiadomienia ze skutkiem wstecznym.
Jak obliczyć estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Jak skutecznie złożyć zawiadomienie o ryczałcie estońskim?
W zawiadomieniu oprócz danych podatnika wskazuje się okres ryczałtowy trwający 4 kolejne lata podatkowe/ obrotowe, przykładowo 1 stycznia 2023 r – 31 grudnia 2026 r. Przepisy podatkowe nie przewidują możliwości wskazania dłuższego niż 4 lata podatkowe, okresu opodatkowania ryczałtem, gdyż i tak ulega on automatycznemu przedłużeniu na kolejne 4 lata, chyba że podatnik wyrazi chęć rezygnacji z ryczałtu.
Zawiadomienie to nie jest deklaracją, więc nie może ono być podpisane i złożone przez pełnomocnika działającego w oparciu o UPL-1 lub UPL-1P. Może je natomiast złożyć pełnomocnik, któremu zostało ono udzielone na formularzu PPO-1 lub PPS-1.
Od kilku miesięcy istnieje możliwość złożenia ZAW-RD za pośrednictwem e-Deklaracje.
W praktyce i tak najczęściej wybieraną formą pozostaje złożenie formularza osobiście w urzędzie skarbowym bądź wysłanie pocztą.
Czego należy oczekiwać po złożeniu zawiadomienia o ryczałcie estońskim?
Warto mieć na uwadze, iż organ po otrzymaniu zawiadomienia rozpocznie czynności sprawdzające, mające na celu weryfikację uprawnienia do rozpoczęcia korzystania z ryczałtu i w tym celu może kontaktować się ze spółką z prośbą o złożenie odpowiednich wyjaśnień.
Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn organ wyda zawiadomienie o niespełnieniu warunków rozpoczęcia korzystania z ryczałtu od dochodów spółek, to spółka – po wyeliminowaniu przeszkód ujawnionych w toku czynności sprawdzających organu – może ponownie złożyć zawiadomienie o ryczałcie, bez względu na upływ okresu karencji, trwającego 3 lata podatkowe. Wynika to z faktu, iż pierwotne zawiadomienie było nieskuteczne, a spółka nie nabyła prawa do korzystania z ryczałtu, które następnie utraciła, stąd przepisu o okresie karencji (art. 28l ust. 2 Ustawy CIT) nie ma obowiązku stosować, co potwierdzają wydawane podatkowe interpretacje indywidualne (znak 0111-KDIB1-1.4010.482.2022.1.AW).
Po dwóch istotnych nowelizacjach w ramach tzw. Polskiego Ładu -w latach 2021 i 2022 – liczba podatników wybierających estoński CIT wzrosła z zaledwie kilkuset podmiotów do prawie 8 tysięcy na koniec 2022r. Istotnym czynnikiem było zrezygnowanie z wielu obostrzeń i wyłączeń – jak limit obrotów na poziomie 100 mln PLN rocznie, konieczność ponoszenia nakładów inwestycyjnych, wąskie grono form prawnych spółek, które mogły z niego skorzystać.
Aktualnie grono podatników CIT, którzy mogą skorzystać ryczałtu od dochodów spółek jest szerokie i obejmuje, zarówno spółki kapitałowe (spółka z o.o. spółka akcyjna, czy też prosta spółka akcyjna), jak również spółki osobowe (spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna).
Więcej o warunkach, jakie należy spełnić, aby rozpocząć korzystanie z ryczałtu: Estoński CIT: zmiany w przepisach 2022/2023 r. [INFORMATOR]
Zobacz wideo: Estoński CIT: Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Podsumowanie
- Spółki, które chcą zacząć stosować estoński CIT, powinny do końca stycznia złożyć zawiadomienie o ryczałcie na formularzu ZAW-RD.
- Najczęściej formularz jest składany osobiście w urzędzie skarbowym, bądź wysyłany pocztą.
- Po otrzymaniu zawiadomienia odpowiedni organ rozpocznie czynności sprawdzające i może kontaktować się ze spółką w celu złożenia wyjaśnień.
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r.
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?