Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompletnym przewodnikiem na temat leasingu – od poprawnej kwalifikacji umowy leasingowej wg prawa bilansowego i podatkowego, przez sposób ewidencjonowania leasingu operacyjnego i finansowego u leasingobiorcy i leasingodawcy, po zmianę kwalifikacji umowy leasingowej, wraz z jej ujęciem w sprawozdaniu finansowym i korektą w księgach rachunkowych.

Pojęcie leasingu jest dosyć szerokim zagadnieniem, a operacje tego typu w przedsiębiorstwie wymagają analizy umów oraz przepisów przez dział księgowości. Sama ewidencja na kątach księgi głównej u korzystającego i finansującego nie powinna być skomplikowana, wymaga jedynie zapamiętania kilku zasad. Jednak nieprawidłowe zakwalifikowanie umowy leasingu już na samym początku jej trwania powoduje znaczące zmiany zarówno w bilansie, jak i rachunku zysku i strat, a także wpływa na rozliczenie VAT oraz odroczony podatek dochodowy.

Ważna jest także weryfikacja, czy dany podmiot może skorzystać z uproszczenia w myśl art. 3 ust 6 UoR, ponieważ wymaga to uwzględnienia w sprawozdaniu finansowym w polityce rachunkowości, a w przypadku popełnienia błędu w kwalifikacji umowy może być konieczne przekształcenie danych porównawczych za rok ubiegły.

Leasing – co trzeba wiedzieć

Niniejsze opracowanie to kompendium wiedzy w zakresie leasingu. Odpowiadamy w nim m.in. na następujące pytania:

  • jak poprawnie zakwalifikować umowę leasingu,
  • czym różni się leasing operacyjny od finansowego,
  • jak dokonać poprawnej ewidencji,
  • jak ująć dla celów VAT i CIT leasing samochodu osobowego,
  • jak ująć opłatę wstępną w księgach w przypadku leasingu operacyjnego, a jak w przypadku finansowego,
  • jak ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu,
  • co warto wiedzieć o obowiązku ustalania odroczonego podatku dochodowego oraz jak powinna wyglądać jego kalkulacja i ewidencja (z przykładami),
  • oraz kto ma obowiązek ustalenia odroczonego podatku dochodowego.
RAPORT Kiedy leasing operacyjny, a kiedy finansowy

Charakterystyka, skutki podatkowe oraz ewidencjonowanie

Pobierz raport

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing finansowo-księgowy

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing finansowo-księgowy

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów