Ulga na prototyp stanowi nowość w polskim prawie podatkowym. Ma ona stanowić wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na tworzeniu nowych produktów. Niniejszy artykuł opisuje problematykę związaną z rodzajami środków trwałych, których wykorzystanie w ramach produkcji próbnej umożliwia skorzystanie z ulgi.
Podsumowanie:
- Podatnicy mogą zaliczyć do kosztów kwalifikowanych cenę nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu.
- Odliczeniu będą podlegać również wydatki na ulepszenie środka trwałego, poniesione w celu dostosowania go do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu.
- W ramach ulgi na prototyp mogą zostać rozliczone środki trwałe z grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Ulga na prototyp – informacje wstępne
Przedsiębiorcy chcący skorzystać z ulgi na prototyp muszą zidentyfikować następujące obszary:
- ustalić, czy ich działalność spełnia definicję prac badawczo-rozwojowych;
- kolejnym etapem jest kwalifikacja, czy wytwarzany przez nich produkt posiada cechę nowości. Niemniej w tym zakresie brakuje obecnie definicji ustawowej – w związku z tym każdy produkt powinien być indywidualnie weryfikowany pod kątem jego „nowości”;
- następnym etapem jest prawidłowa identyfikacja kosztów kwalifikowanych. Przedsiębiorca powinien dokonać prawidłowej oceny, czy każdy z wydatków poniesionych na czynności związane z nowym produktem, mieści się w katalogu kosztów kwalifikowanych.
Jednym z elementów, jakie podatnicy muszą rozważyć w ramach etapu 3 jest ocena, czy środek trwały, za pomocą którego przedsiębiorstwo wytwarza nowy produkt, mieści się we właściwej Klasyfikacji Środków Trwałych (objętej preferencją).
Jakie środki trwałe się kwalifikują się do ulgi na prototyp?
Zgodnie z przepisami nie wszystkie środki trwałe będą mogły zostać zaliczone do ulgi na prototyp, a jedynie te kwalifikujące się do grupy od 3 do 6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Do przedmiotowej grupy środków trwałych zaliczamy:
- kotły i maszyny energetyczne (np. kotły grzewcze i parowe, turbiny i inne maszyny napędowe);
- maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania (np. obrabiarki do metali, maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych);
- maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne (np. maszyny i urządzenia wiertnicze, maszyny tkackie);
- urządzenia techniczne (np. dźwigi i przenośniki, urządzenia i aparatura energii elektrycznej);
- narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie gdzie indziej sklasyfikowane (np. wyposażenie techniczne dla prac biurowych, narzędzia, przyrządy).
Należy zauważyć, że katalog środków trwałych jest szeroki – obejmuje większość urządzeń wykorzystywanych do produkcji nowych produktów.
Jakie środki trwałe się nie kwalifikują się do ulgi?
Niemniej w skład preferencji nie wejdą wszystkie środki trwałe wykorzystywane w ramach produkcji próbnej nowego produktu.
Poniżej prezentujemy katalog środków trwałych znajdujących się poza zakresem ulgi na prototyp:
- grunty;
- budynki i lokale oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego;
- obiekty inżynierii lądowej i wodnej;
- środki transportu;
- inwentarz żywy.
Podmioty wykorzystujące przedmiotowe środki trwałe przy produkcji próbnej nowych produktów, nie rozpoznają ich w ramach ulgi na prototyp.
Rozważając skorzystanie z ulgi na prototyp warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, dedykowane działalności innowacyjnej:
Zachęcamy do zapoznania się innymi artykułami, które także zostały poświęcone uldze na prototyp:
- Polski Ład: ulga na prototyp
- Ulga na prototyp – terminy
- Ulga na prototyp – koszty
- Ulga na prototyp – dla kogo?
- Ulga na prototyp – jak bezpiecznie to zrobić
Podsumowując, podatnicy mogą rozliczyć w ramach ulgi szereg kosztów kwalifikowanych. W przypadku środków trwałych, przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze również dane z Klasyfikacji Środków Trwałych.
WSPOŁAUTOR: Łukasz Boszko, Senior Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe