Zmiany w VAT zaszkodzą budownictwu30.12.2016

„Odwrócony VAT” zmusi firmy budowlane do udzielania Skarbowi Państwa darmowych, kilkumiesięcznych pożyczek łącznie na 8,5 mld zł w skali roku – szacuje Grant Thornton w najnowszym raporcie z cyklu „Purpurowy Kalkulator”.

UWAGA! Długo oczekiwane OBJAŚNIENIE Ministerstwa Finansów już dostępne – więcej w artykule >>Odwrotne obciążenie w branży budowlanej objaśnione<<

Branża budowlana w ostatnich tygodniach przechodzi podatkową rewolucję. Od 1 stycznia 2017 r. branża ta została objęta tzw. odwrotnym obciążeniem podatku VAT, tzn. firmy budowlane, realizujące usługi jako podwykonawcy, będą zobowiązane do wystawiania faktury bez VAT – podatek rozliczy generalny wykonawca, na rzecz którego wykonywana jest usługa. Dotąd w praktyce firmy te wystawiały faktury z kwotą VAT, dzięki czemu mogły tę kwotę kompensować z podatkiem wynikającym z faktur zakupowych (np. zakup materiałów na potrzeby wykonywanych usług). Od nowego roku podwykonawcy będą dokonywać zapłaty za nabywane towary i usługi wraz z podatkiem VAT, przy czym będą mogli go odzyskać dopiero poprzez zwrot z urzędu, co może trwać kilka miesięcy.

Reakcja przedsiębiorców – wciąż liczne wątpliwości

Reforma spotkała się z dużym sprzeciwem branży budowlanej, wyrażonym m.in. w liście Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa do wiceministra finansów. Zastrzeżenia dotyczą głównie kwestii formalnych, tzn. firmy budowlane alarmują, że zmiany wprowadzane były w pośpiechu, a w ustawie jest wiele niejasności interpretacyjnych, np. nie wiadomo do końca, kto ma obowiązek rozliczania VAT po nowemu, czyli kto jest z podatkowego punktu widzenia uznawany za podwykonawcę (o czym informowaliśmy w naszych wcześniejszych publikacjach).

Jak podkreślają eksperci Grant Thornton, zmiany mają jednak jeszcze jeden negatywny aspekt dla firm budowlanych – finansowy. Odwrotne obciążenie oznacza istotne zmniejszenie płynności w branży, znaczący wzrost ryzyka zatorów płatniczych oraz dodatkowe koszty dla firm wynikające z konieczności zaciągania pożyczek na pokrycie VAT.

Arkadiusz Łagowski
Doradca Podatkowy, Menedżer w Grant Thornton

Trudno się dziwić, że rząd walczy z wyłudzaniem VAT przez przestępców, jednak sposób, w jaki wprowadzana jest reforma, może budzić zastrzeżenia. Zmiany nie tylko rodzą mnóstwo pytań wśród firm budowlanych, ale też będą dla nich realnym obciążeniem finansowym.

Tymczasem branża budowlana i tak przeżywa poważne finansowe kłopoty. Wystarczy wspomnieć, że produkcja budowlano-montażowa w październiku 2016 r. była o 20,1 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Odwrotne obciążenie podatku VAT – praktyczny przykład

Jak wynika z szacunków Grant Thornton (bazując na podstawie najnowszych dostępnych danych GUS, czyli za 2015 r.), jeśli założyć, że co drugi kontrakt realizowany przez firmy budowlane jest realizowany jako usługa podwykonawcza (co jest dość ostrożnym założeniem), nowymi przepisami będą objęte transakcje na kwotę blisko 50 mld zł. Od tej kwoty firmy budowlane będą musiały odprowadzić do urzędów skarbowych VAT na 8,5 mld zł i później miesiącami oczekiwać na zwrot tego podatku. To 9 proc. łącznych przychodów firm w tym sektorze rocznie, a to oznacza, że należy spodziewać się nasilenia zatorów płatniczych wśród firm budowlanych, zwłaszcza wśród mniejszych firm podwykonawczych.

Cały raport dostępny jest tutaj:

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną:(...)

Czytaj więcej →

Wysokie wpływy i bilans bliski(...)

Czytaj więcej →

Wdrożenie RODO – jak to(...)

Czytaj więcej →

Konsekwencje nieodpłatnych świadczeń w grupie(...)

Czytaj więcej →

Dofinansowanie procesów badawczo-rozwojowych w kujawsko-pomorskim

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami