Kwota nieodliczonej ulgi B+R może być rozliczania przez podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową przez 6 kolejnych lat podatkowych. Podatnicy uzyskujący stratę na swojej działalności, przy spełnieniu innych wymogów, mogą zawnioskować o bezpośredni zwrot gotówkowy wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Jedenasty wpis z cyklu artykułów „12 Przykazań ulgi B+R” odnosi się do rozliczenia ulgi B+R w przypadku poniesienia straty w danym roku podatkowym. W naszym cyklu przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z ulgą B+R. Każdy z artykułów dotyczy odrębnego zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium wiedzy na temat ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Strata i zwrot bezpośredni w uldze B+R
Zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy CIT oraz odpowiednio 26e ust. 8 Ustawy PIT, w przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Powyższe oznacza więc, że w przypadku gdy podatnik poniósł stratę ze swojej działalności albo osiągnął dochód niższy niż przysługujące odliczenie z tytułu ulgi B+R, ma prawo przenieść na kolejne 6 lat koszty kwalifikowane w celu ich późniejszego uwzględnienia w zeznaniu rocznym, obniżając tym samym kwotę podatku do zapłaty.
Inne zasady zostały przewidziane dla podatników w pierwszym roku prowadzenia przez nich działalności gospodarczej oraz dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców również w drugim roku prowadzenia działalności. Ci podatnicy bowiem mogą zawnioskować o bezpośredni zwrot gotówkowy wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, o którym mowa w art. 18da Ustawy CIT oraz art. 26ea Ustawy PIT. Zwrot nieodliczonych kosztów kwalifikowanych stanowi iloczyn nieodliczonych kosztów oraz stawki podatku stosowanej przez podatników w danym roku podatkowym.
W podatku CIT stawka podatku wynosi 19% podstawy opodatkowania lub 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, jeżeli przychód podatnika w danym roku podatkowym nie przekroczył wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Jeżeli chodzi o podatek PIT to stawka podatku wynosi odpowiednio 12% lub 32% w przypadku podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych lub 19% w przypadku podatników opodatkowanych podatkiem liniowym.
W przypadku skorzystania ze zwrotu gotówkowego, podatnicy nie mają prawa do przeniesienia kosztów kwalifikowanych nieuwzględnionych w danym roku podatkowym na lata kolejne (art. 18d ust. 9 Ustawa CIT oraz art. 26e ust. 9 Ustawa PIT).
Załącznik BR do zeznania rocznego
Jak już wskazaliśmy w naszym poprzednim artykule „Jak ująć ulgę B+R w zeznaniu rocznym?”, skorzystanie z ulgi wiąże się z obowiązkiem złożenia odpowiedniego załącznika do rocznego zeznania podatkowego CIT/BR lub PIT/BR.
Podatnik wykazuje w załącznikach kwoty poniesionych kosztów kwalifikowanych z podziałem na ich kategorie, m.in. wynagrodzenie pracowników, odpisy amortyzacyjne, czy właśnie kwoty poniesionej straty w danym roku podatkowym.
W przypadku posiadania statusu centrum badawczo-rozwojowego należy wskazać dodatkowo:
- odpisy amortyzacyjne od budowli, budynków i lokali,
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługo równorzędne, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż jednostki naukowe
Poniesienie wspomnianej straty w danym roku podatkowym i niemożliwość odliczenia całości wydatków na badania naukowe/prace rozwojowe, podatnicy wskazują w obu formularzach (CIT/BR i PIT-BR), w polu 46 wskazując sumę nieodliczonych „standardowych” kosztów kwalifikowanych oraz w polu 47 w przypadku posiadania statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej wraz z załącznikami CIT/BR lub PIT/BR w latach następnych, kwoty przeniesione na działalność B+R należy wykazać polu 40 oraz 41, a następnie uwzględnić je przy obliczaniu finalnego odliczenia w danym roku podatkowym.
Ulga na innowacyjnych pracowników
Polski Ład wprowadził do polskiego prawa podatkowego zupełnie nową regulację, stanowiącą rozwinięcie ulgi B+R – tzw. ulgę na innowacyjnych pracowników. Przedmiotowa ulga umożliwia podatnikom, będących płatnikami obniżenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o wysokość nieodliczonej części ulgi. Ma zastosowanie u podatników, którzy w danym roku podatkowym ponieśli stratę, albo wysokość przysługującego im odliczenia przekroczyła wysokość osiągniętego dochodu.
Obniżenie zaliczek jest możliwe w stosunku osób osiągających dochody (przychody) z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- praw autorskich
Warunkiem odliczenia będzie spełnienie jednego z dwóch poniższych warunków:
- poświęcenie przez danego pracownika co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację działalności B+R w danym miesiącu lub
- czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Preferencja przysługuje w okresie od miesiąca w którym podatnik złożył roczną deklarację podatkową, do końca trwającego roku podatkowego. Zatem podmioty planujące skorzystanie z ulgi powinny dochować staranności, w celu jak najszybszego złożenia deklaracji rocznej.
Uważamy, że potencjał ulgi B+R jest duży i w dalszym ciągu nie do końca wykorzystany przez wiele podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Cykl naszych artykułów ma na celu wyjaśnić wątpliwości związane z ulgą B+R oraz korzystaniem z niej.
AUTOR: Łukasz Boszko, Konsultant, Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box
Cykl „12 Przykazań ulgi B+R” składa się z poniższych artykułów:
- Czym jest ulga B+R?
- Działalność badawczo-rozwojowa w 2023 roku – definicja ustawowa i przykłady
- Działalność badawczo-rozwojowa w 2022 roku – orzecznictwo i interpretacje indywidualne
- Czym są koszty kwalifikowane B+R?
- Jak rozliczyć koszty kwalifikowane B+R związane z wynagrodzeniami?
- Jak rozliczyć koszty kwalifikowane B+R związane z materiałami?
- Jak rozliczyć koszty kwalifikowane B+R związane z amortyzacją?
- Ewidencja podatkowa w uldze B+R
- Ewidencja czasu pracy w uldze B+R
- Jak ująć ulgę B+R w zeznaniu rocznym?
- Strata podatkowa a ulga B+R
- Przyszłość ulgi B+R