Poza kwalifikacją danego produktu lub usługi jako kwalifikowane prawo IP, ustawowo wymagane jest również, aby dochód z takiego prawa uzyskiwany był z jednego z wymienionych źródeł. W przypadku poniesienia straty z prawa IP, podatnik ma prawo odliczać taką stratę przez następnych 5 lat.
Trzeci wpis z cyklu artykułów IP Box dotyczy katalogu dochodów, które podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową. W naszym cyklu przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z ulgą IP Box. W każdym z wpisów zostaną przedstawione w szczegółowy sposób odrębne zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium ogólnej wiedzy na temat ulgi IP Box.
Dochody podlegające opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%
Poza uzyskiwaniem dochodu z prawa mieszczącego się w katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP), podatnik chcący skorzystać z ulgi IP Box musi ten dochód również uzyskiwać z konkretnych źródeł.
Zgodnie z art. 24d ust. 7 Ustawy CIT (odpowiednio art. 30ca ust. 7 Ustawy PIT) dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Zamknięty katalog oznacza, że przepisu nie można stosować do innych rodzajów dochodu, a do objęcia ulgą klasyfikują się tylko i wyłącznie kategorie wymienione art. 24d Ustawy CIT oraz odpowiednio w art. 30ca Ustawy PIT.
Zastosowanie przepisów o cenach transferowych
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku punktu 3 wyżej przytoczonego przepisu, tj. uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, wymagane jest ustalenie ceny rynkowej ceny prawa IP „zaszytego” w produkcie lub usłudze. Takiego wydzielenia należy dokonać na podstawie art. 11c Ustawy CIT oraz odpowiednio art. 23o Ustawy PIT (tj. przepisy o cenach transferowych).
Wyżej przytoczone przepisy znajdą również zastosowanie w przypadku transakcji, której przedmiotem jest prawo IP, przeprowadzanej pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Strata w przypadku ulgi IP Box
W przypadku gdy podatnik wytwarzając dane kwalifikowane prawo IP poniesie nakłady na prace badawczo-rozwojowe dla tego prawa IP wyższe od dochodów uzyskanych z tego prawa IP w danym roku podatkowym, wówczas podatnik ponosi stratę z kwalifikowanego prawa IP.
Dla potrzeb ulgi IP Box stratę z kwalifikowanego prawa IP można rozliczać przez następne 5 lat. Należy natomiast zaznaczyć, że zgodnie z art. 24d ust. 10 Ustawy CIT oraz odpowiednio art. 30ca ust. 10 Ustawy PIT o wysokość straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poniesionej w roku podatkowym obniża się dochód osiągnięty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Powyższe oznacza, że poniesiona strata może obniżyć jedynie dochód z tego samego prawa IP w których zostało wykorzystane dane prawo IP, tym samym nie ma możliwości kumulowania strat i zysków z tytułu różnych praw IP.
Katalog dochodów z praw własności intelektualnej zawiera cztery źródła z jakiego podatnik może uzyskiwać dochody i opodatkować je preferencyjną stawką IP Box. Aby przezwyciężyć niepewności związane ze skorzystaniem z ulgi IP Box, warto skorzystać z pomocy praktyków specjalizujących się kompleksowo w tej kwestii.
Aby przezwyciężyć niepewności związane ze skorzystaniem z ulgi IP Box, warto skorzystać z pomocy praktyków specjalizujących się kompleksowo w tej kwestii.
AUTOR: Łukasz Boszko, Senior Konsultant, Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box
Cykl „12 Przykazań ulgi IP Box” składa się z poniższych artykułów:
- IP Box – co to jest?
- Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box)
- Jakie dochody podlegają opodatkowaniu 5% stawką PIT?
- Korzystanie z IP Box w przypadku patentu
- Korzystanie z IP Box przez podatników z branży IT
- Prowadzenie działalności B+R jako warunek do korzystania z IP Box
- Prawidłowe prowadzenie ewidencji w przypadku korzystania z IP Box
- Jak prawidłowo obliczyć podstawę opodatkowania dla IP Box
- Jak należy rozumieć wskaźnik Nexus oraz jak go obliczyć
- Jednoczesne korzystanie z ulgi IP Box oraz ulgi B+R
*Ulgi podatkowe B+R i IP Box w czasie pandemii - Wątpliwości związane z korzystaniem z ulgi IP Box – interpretacje podatkowe
- IP Box a roczne zeznanie podatkowe