Nowelizacja ustawy określa wejście w życie nowej ulgi na prototyp. Jest to ważna data dla podatników planujących wykorzystanie wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w normalnym toku produkcyjnym.
Podsumowanie:
- Planowanym terminem wejścia w życie jest dzień 1 stycznia 2022 roku.
- Ulga na prototyp będzie rozliczana w systemie rocznym, podobnie jak inne ulgi na innowacje.
Kiedy ulga na prototyp wchodzi w życie?
Projekt ustawy wprowadzającej najnowszą ulgę na innowacje zakłada wejście w życie przepisów ją regulujących od dnia 1 stycznia 2022 roku.
Ulga na prototyp będzie funkcjonowała w podobny sposób, jak ulga B+R, ulga IP Box czy również wprowadzana od 2022 roku ulga na robotyzację. Odliczenia w ramach ulgi na prototyp będzie dokonywało się w rozliczeniu rocznym. Oznacza to, że podatnicy nie będą mieli możliwości odliczania kosztów kwalifikowanych w trakcie roku podatkowego.
Moment stosowania ulgi na prototyp
Nowelizacja wskazuje, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono koszty kwalifikowane, tj. koszty produkcji próbnej lub wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Ważny fragment
Oznacza to, że po raz pierwszy podatnicy będą mieli prawo skorzystać z odliczenia w zeznaniu podatkowym za rok 2022.
Całość kosztów, które podatnik zamierza odliczyć w ramach ulgi na prototyp będzie należało wykazać w załączniku do zeznania podatkowego.
Czytaj więcej: Jak ująć ulgę B+R w zeznaniu rocznym?
Nawet do sześciu lat podatkowych
Warto również wskazać, że w przypadku poniesienia w danym roku podatkowym straty, bądź w przypadku, gdy wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiedniej kwoty kosztów w ramach ulgi na prototyp będzie można dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W pierwszej wersji projektu Polskiego Ładu okres na rozliczenie ulgi na prototypy wynosił dwa lata podatkowe, jednak w wyniku konsultacji, okres ten został wydłużony do sześciu lat.
Rozważając skorzystanie z ulgi na prototyp warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, dedykowane działalności innowacyjnej:
Zachęcamy do zapoznania się innymi artykułami, które także zostały poświęcone uldze na prototyp:
Sposób stosowania ulgi na prototyp będzie zbliżony do tego, który obowiązuje w przypadku innych ulg na innowacje – podatnicy będą stosowali ulgę dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeżeli w roku poniesienia wydatków podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi na prototyp (ze względu na stratę albo niewystarczającą kwotę dochodu), w dalszym ciągu będzie miał na to sześć lat podatkowych.