Ulga IP Box jest preferencją obowiązującą w polskim prawie podatkowym od 1 stycznia 2019 r. Już od początku jej wprowadzenia cieszy się dużym zainteresowaniem, w szczególności w branży IT. Podmioty korzystające z ulgi IP Box uzyskują korzyść poprzez opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką.
Niniejszy wpis otwiera cykl artykułów „12 Przykazań ulgi IP Box”. W naszym cyklu przedstawimy najistotniejsze kwestie związane z ulgą IP Box. W każdym z wpisów zostaną przedstawione w szczegółowy sposób odrębne zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium ogólnej wiedzy na temat ulgi IP Box.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest ulga IP Box?
Wraz z początkiem roku 2019, do polskiego systemu prawnego wprowadzona została nowa ulga podatkowa – ulga IP Box. Korzystanie z niej powoduje, że dochody osiągane ze sprzedaży wytworzonych bądź ulepszonych tzw. „kwalifikowanych praw własności intelektualnej” podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką wynoszącą 5%.
Wprowadzenie ulgi IP Box ustawodawca argumentuje zachęceniem podatników do wdrażania innowacyjnych rozwiązań do polskiej gospodarki, celem lepszego rozwoju firm operujących w sektorach wysokich technologii, w tym w szczególności wskazano branżę farmaceutyczną oraz branżę IT (która w praktyce najczęściej korzysta z przedmiotowej ulgi).
Dodatkowo ustawodawca określa ulgę IP Box jako „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Oznacza to, że poza ulgą B+R (ulga „kosztowa”) podatnicy mają również możliwość skorzystania z ulgi IP Box (ulga „dochodowa”).
Z uzasadnienia do ustawy wprowadzającej ulgę IP Box:
Kto może skorzystać z ulgi IP Box?
Korzystanie z ulgi IP Box obwarowane jest wieloma wymaganiami ustawowymi. Korzystać z niej mogą wszyscy podatnicy, którzy spełnią te wymagania. Co istotne, możliwość skorzystania z IP Box nie jest uzależniona od takich czynników jak: wielkość przedsiębiorstwa, branża, region kraju, w którym prowadzona jest działalność.
Przede wszystkim, do skorzystania z ulgi IP Box wymagane jest, aby podatnik prowadził prace badawczo-rozwojowe, na temat definicji prac badawczo-rozwojowych pisaliśmy szerzej w tym artykule.
Poza spełnieniem powyższej definicji, podatnicy zobowiązani są dodatkowo m.in. do odpowiedniego dokumentowania wszystkich przeprowadzonych projektów oraz prawidłowego ewidencjonowania kosztów oraz przychodów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej. Wszystkie warunki zostaną opisane szczegółowo w kolejnych artykułach niniejszego cyklu.
IP Box wciąż niejasny
Pomimo regularnie wydawanych interpretacji indywidualnych w zakresie ulgi IP Box, wciąż istnieje wiele wątpliwości z nią związanych. Ministerstwo Finansów 16 lipca 2019 r. opublikowało Objaśnienia podatkowe dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX. Pomimo obszernej objętości dokumentów (dokument liczy około 90 stron), podatnicy wciąż mają wiele wątpliwości, jak z ulgi prawidłowo skorzystać.
Uważamy, że ulga IP Box jest bodźcem do rozwoju dla firm z branży wysokich technologii. Korzyść jaką podatnicy mogą osiągnąć dzięki korzystaniu z ulgi IP Box jest bardzo wymierna, bowiem znacząco obniża poziom podatku do zapłaty z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
W celu przezwyciężenia niepewności związanych ze skorzystaniem z ulgi IP Box, w naszej opinii warto skorzystać z pomocy praktyków specjalizujących się kompleksowo w tej kwestii.
AUTOR: Łukasz Boszko, Senior Konsultant, Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box
Cykl „12 Przykazań ulgi IP Box” składa się z poniższych artykułów:
- IP Box – co to jest?
- Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box)
- Jakie dochody podlegają opodatkowaniu 5% stawką PIT?
- Korzystanie z IP Box w przypadku patentu
- Korzystanie z IP Box przez podatników z branży IT
- Prowadzenie działalności B+R jako warunek do korzystania z IP Box
- Prawidłowe prowadzenie ewidencji w przypadku korzystania z IP Box
- Jak prawidłowo obliczyć podstawę opodatkowania dla IP Box
- Jak należy rozumieć wskaźnik Nexus oraz jak go obliczyć
- Jednoczesne korzystanie z ulgi IP Box oraz ulgi B+R
*Ulgi podatkowe B+R i IP Box w czasie pandemii
- Wątpliwości związane z korzystaniem z ulgi IP Box – interpretacje podatkowe
- IP Box a roczne zeznanie podatkowe