Wielkie unijne pieniądze już na wyciągnięcie ręki.03.02.2015

Wielkimi krokami zbliżają się duże pieniądze z nowej perspektywy Funduszy Europejskich. Do końca grudnia 2014 r. Komisja Europejska zaakceptowała siedem z szesnastu programów regionalnych. W perspektywie 2014-2020 samorządy województw będą zarządzać aż 40 proc. funduszy w porównaniu do ok. 25 proc. w latach 2007-2013.

Dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym te ogromne pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie mocnych stron poszczególnych regionów i rozwiązywanie ich specyficznych problemów. Znaczącą zmianą w porównaniu do poprzedniego okresu programowania jest wprowadzenie dwufunduszowości programów regionalnych, co oznacza, że środki z nich pozyskane będzie można przeznaczyć nie tylko, jak dotąd na projekty inwestycyjne, ale także na projekty „miękkie” (dotyczące np. szkoleń, podnoszenia kwalifikacji pracowników, outplacementu). Głównymi beneficjentami Regionalnych Programów Operacyjnych będą samorządy i przedsiębiorcy.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Jako pierwszy został zatwierdzony Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W jego ramach do regionu trafi 1,9 miliarda euro, a po dodaniu wkładu krajowego województwo będzie dysponować w ramach RPO kwotą 2,23 miliarda euro, czyli 9,5 miliarda złotych. Z tego ponad 1/5 środków trafi na wzmocnienie innowacyjności województwa oraz podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Dotacje zostaną przeznaczone głównie na wsparcie powiązań pomiędzy światem nauki i biznesu, a także na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw. Środki unijne mają wesprzeć również wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu, by oferowane przez nie usługi odpowiadały na potrzeby przedsiębiorców oraz pomagały dostosować działalność do wymagań rynku zagranicznego i pomagały kojarzyć partnerów biznesowych.

Doradztwo europejskie

Zapoznaj się z usługą

7 polskich województw w europejskiej czołówce

Oprócz RPO województwa kujawsko-pomorskiego w grudniu 2014 roku Komisja Europejska zatwierdziła sześć RPO z województw:

  • śląskiego (z największą w Polsce alokacją w wysokości niemal 3,5 mld euro),
  • wielkopolskiego (2,47 mld),
  • dolnośląskiego (2,25 mld),
  • łódzkiego(2,25 mld euro),
  • opolskiego (0,94 mld euro)
  • lubuskiego (0,9 mld euro).

Tym samym te siedem regionów znalazło się w europejskiej czołówce, ponieważ jako jedne z pierwszych w całej Europie zakończyły negocjacje z Komisją Europejską.

Zakończenie negocjacji z KE pozwoliło na rozpisanie pierwszych harmonogramów konkursów dla województwa kujawsko–pomorskiego i opolskiego. Przewiduje się, że rozpoczęcie naboru wniosków może mieć miejsce w drugim kwartale 2015 roku.

Kiedy zatwierdzenie programu regionalnego w reszcie regionów?

Z pozostałych dziewięciu województw najbliżej zatwierdzenia programu regionalnego są pomorskie (alokacja 1,86 mld euro) i podlaskie (1,12 mld euro), w których proces akceptacji przez KE zakończy się najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu lutego. W innych województwach może to potrwać nieco dłużej, prawdopodobnie do końca lutego.

Obecnie w regionach trwają prace nad dokładnymi opisami Regionalnych Programów Operacyjnych, tzw. uszczegółowieniami, na podstawie których dowiemy się jakiego rodzaju projekty będzie można realizować. Ich przygotowanie może zająć samorządom od 2 do 3 miesięcy.

Autorem publikacji jest Jolanta Wojciechowska, Specjalista, Zespół Doradztwa Europejskiego.

 

 Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Przedsiębiorco, czy odpowiednio chronisz tajemnicę(...)

Czytaj więcej →

Obowiązek informacyjny i nowe klauzule(...)

Czytaj więcej →

Problem z ustaleniem charakteru gruntu(...)

Czytaj więcej →

RODO – czego robić nie(...)

Czytaj więcej →

Przekształcenie umów zawartych przed 22(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami